Ebeveyn Denetim Araçları

Ebeveyn Denetim Araçları

Çocukların çevrimiçi ortamda korunumuna ilişkin ebeveynlerin başvurabileceği yollardan birisi de ebeveyn denetim araçlarını kullanmaktır. Bu araçlar filtreleme yazılımlarından çocukların internet ve bilgisayar kullanımını kontrol altında tutmak için geliştirilen diğer araçları kapsamaktadır. Tabi tüm bunları yaparken çocukların bilgiye erişim hakkını kısıtlamadan orantılı tedbirler uygulamak gerekmektedir.

Ebeveynlerin çocuklarını internetin zararlı ve yasadışı içeriklerine karşı koruyabilmeleri ve kendilerinin de zararlı yazılımlar ve dolandırıcılık gibi sitelerden korunabilmeleri için bütün İnternet Servis Sağlayıcıları tarafından ücretsiz olarak sunulan Güvenli İnternet Hizmeti’ni kullanmalarını öneririz. Güvenli İnternet Hizmeti’ne hem mobil internet hem de sabit internet hattınız ile kullanabilir, istediğiniz zaman Hizmetin sahip olduğu profiller arası geçiş yapabilir ve istediğiniz zaman aralıklarında da Hizmetten çıkabilirsiniz.

Güvenli İnternet Hizmeti’ne bir SMS ile geçiş yapabilirsiniz. SMS ve diğer başvuru yöntemlerine aşağıdaki tablodan veya guvenlinet.org.tr linkinden ulaşabilirsiniz.

...

Profillerde Neler Var?

Çocuk Profili

Çocuk Profili listesinde, çocukların ruhsal ve bedensel sağlıklarını olumsuz etkileyecek veya kullanıcıların yabancı kişilerle doğrudan iletişim kurdukları web siteleri yer almamaktadır. Bu kapsamda sohbet siteleri ile sosyal medya siteleri Çocuk Profilinde yer almazlar. E-posta, anlık mesajlaşma, haber, iş, alışveriş, sağlık, eğitim, resmi kurumlar, bankacılık vb. kategorilerdeki sitelere, tartışılan konuları ve içeriği iyi yönetilen forum siteleri ve çevrimiçi mesajlaşmanın olmadığı oyun sitelerine erişilebilmektedir. Çocuk profili internetteki risklere karşı en yüksek korumayı sağlayan profildir. Aile profilinde erişilemeyen sitelere çocuk profilinde de erişilemez.

Aile Profili

Aile Profili "yasaklı liste" yöntemi ile çalışmaktadır. Bu yöntemde zararlı ve yasadışı içerik barındıran sitelerden oluşan listeye erişilememekte, bu liste haricindeki tüm sitelere erişilebilmektedir. Çocuk profilinden daha geniş bir içeriğe sahiptir. Aile Profili listesine kumar, intihara yönlendirme, çocukların cinsel istismarı, uyuşturucu, sağlık için tehlikeli madde, fuhuş, müstehcenlik, ırkçılık, terör, şiddet, zararlı yazılım vb. içeriklere sahip siteler dâhil edilmemektedir. Aile profilinde forum ve paylaşım sitelerine erişilebilir. Aile Profili tercih edildiğinde ayrıca Oyun, Sosyal Medya ve Sohbet (arkadaşlık-eş bulma) siteleri de isteğe bağlı olarak erişime kapatılabilir.

Güvenli İnternet Hizmeti ile ilgili daha fazla bilgiye aşağıdaki linkten erişebilirsiniz:

guvenlinet.org

Neden Filtreleme Programları?

İnternet, bilgiye ulaşım için güçlü bir araçtır. Bugün birçok internet sayfası önemli kaynak ve bilgiler sunmaktadır. Öğrenciler çeşitli e-kütüphanelerden yararlanarak, uluslararası veya ulusal yayınları takip ederek ödev hazırlama, proje içeriği oluşturma ve bilgilerini artırma olanağı bulmaktadırlar. Çocuklar tüm bunların yanı sıra bilerek ve bilmeyerek pornografi, uyuşturucu, kumar, çeşitli silahlar, bomba yapımı ve dolandırıcılık yollarını içeren sitelerle karşılaşması ve doğal olarak bunları merak etmesi, dolayısıyla bu sayfaları incelemesi olağan bir durumdur. Çocukların internette gezinmek, okul projeleri için araştırma yapmak, oyun oynamak ve arkadaşlarıyla sohbet etmek için çevrimiçi olduklarında daha güvende olmalarını filtreleme programları ile sağlayabilirsiniz.

Ayrıca kullanmış olduğunuz işletim sisteminizden ebeveyn denetim ayarlarını yapabilirsiniz. Örneğin Windows 7 için arama kısmına ebeveyn denetimleri yazarak Microsoft’un sunmuş olduğu ebeveyn denetim ayarlarını oluşturabilirsiniz.

...

İntenet teknolojilerinin mobil ağlara kayması ile artık mobil uygulamalarda da birçok ebeyn denetim araçları mevcuttur. Aşağıdaki örneklerden bunlardan bazılarına ulaşabilrisiniz.

Net Nanny

play/store/apps

MMGuardian Parental Control

play.google.com/store/apps

Funamo Parental Control

play.funamo

Kids Place - Ebeveyn Kontrolü

play.kiddoware

Screen Time Parental Control

screentime.rc

Kaspersky Safe Kids

safekids

Norton Family Parental Control

familysafety

Qustodio Parental Control

qustodio

Sayfa yükleniyor...

Toast Alert...