Dijital Oyunlar
İnternet Bankacılığı & Çevrimiçi Alışveriş
İnternette Güvenlik

İnternet Bankacılığı & Çevrimiçi Alışveriş

22 June 2017, Thursday 18:14 | 14,496 görüntüleme

Teknolojinin gelişmesiyle devreye giren alternatif dağıtım kanallarının en önemlilerinden biri “internet bankacılığı”dır. İnternet bankacılığıyla fiziksel şubelerden yapılmakta olan hemen hemen çoğu işlem yapılabilmektedir. Diğer bir önemli işlem çevrimiçi alışveriş ile artık internet kullanıcıları birçok ürün ve hizmete internet üzerinden verdikleri siparişlerle rahatlıkla ulaşabilmektedir. Tüm bu rahat ve kolay bir şekilde yapma imkânı tanıyan internet doğal olarak bu platformu suiistimal etmek isteyenlerin de durak noktası olmaya başlamıştır.

Teknolojinin gelişmesiyle devreye giren alternatif dağıtım kanallarının en önemlilerinden biri “internet bankacılığı”dır. İnternet bankacılığıyla fiziksel şubelerden yapılmakta olan hemen hemen çoğu işlem yapılabilmektedir. Diğer bir önemli işlem çevrimiçi alışveriş ile artık internet kullanıcıları birçok ürün ve hizmete internet üzerinden verdikleri siparişlerle rahatlıkla ulaşabilmektedir. Tüm bu rahat ve kolay bir şekilde yapma imkânı tanıyan internet doğal olarak bu platformu suiistimal etmek isteyenlerin de durak noktası olmaya başlamıştır.
Dijital Vatandaşlık
Çeşitli yöntemler (malware, botnet, spam, phishing, kimlik hırsızlığı, sosyal mühendislik) ile siber suçlular internet bankacılığı ve çevrimiçi alışveriş platformlarını kullanarak vatandaşların kart ve kimlik bilgilerini ele geçirmeye çalışmaktadır.

İnternet Bankacılığı ve Çevrimiçi Alışveriş’te Dikkat Edilmesi Gerekenler

 • Site hakkında ön araştırma yapın: Alışveriş yaptığınız site ya da mağaza hakkında bilgi sahibi olun. İlgili web sitenin iletişim ve hakkımızda bölümlerinden detay bilgiler öğrenin. Mümkünse çevrenizdekilerin deneyimlerinden yararlanın.
 • Https yazıyor mu?: Https, SSL/TLS Protokolü ile HTTP protokolünün bir kombinasyonu olarak bir kaynaktan diğerine tüm bilgileri şifreli olarak gönderen bir güvenlik sistemidir. Örneğin sizin şifreli işlem yaptığınız tüm sayfalarda, sosyal ağ ve bankacılık sitelerinde bu protokol mevcuttur. Eğer bağlantınızda https yazmıyorsa ve şifreli bağlantı yapıyorsanız çok dikkatli olunuz. Benzer şekilde alışveriş yaptığınız sitenin ödeme bölümüne geldiğinizde adres çubuğunda https:// yazıp yazmadığına mutlaka dikkat edin. Eğer sadece http:// yazıyorsa o sayfadan ödeme yapmak risklidir. Yine adres çubuğunun sol tarafında site bilgisinin yer aldığı açıklamanın yeşil renge dönüştüğüne ve kilit simgesinin belirdiğine emin olunuz.
 • Adres doğru mu?: İnternet tarayıcınızın adres çubuğunda yazan site adına dikkat edin. Eğer site adında bir tuhaflık varsa gerçeğinin birebir aynısı olan bir siteye yönlendirilmiş olabilirsiniz. Örneğin doğru bir siteye spam veya phishing yöntemleri kullanılarak ve sadece bir harfi değiştirilerek yönlendirilebilirsiniz. Bu yüzden e-posta linklerini tıklayarak hiçbir sayfadan işlem yapmayınız. Mümkünse internette alışveriş yaptığınız sitelerin ve bankacılık sayfanızın doğru adreslerini sık kullanılanlarınıza ekleyiniz.
 • Sanal kredi kartı kullanın: Alışveriş yaptığınız sitenin kişisel bilgilerinizi ve kredi kartı bilgilerinizi koruyup korumadığını, başkaları ile paylaşıp paylaşmadığını inceleyin. Mümkünse cebinizdeki kredi kartını değil, bu kredi kartına bağlı fakat limitini sizin belirlediğiniz "Sanal Kredi Kartı" kullanın. Sanal kredi kartınız yoksa bankanızdan oluşturması için talep ediniz.
 • Ortak alanlara dikkat edin: Ortak kullanılan bilgisayarlardan, ortak wi-fi alanlarından ve internet kafelerden alışveriş ve bankacılık işlemi yapmayınız, bu bilgisayarlara kredi kartı numaranızı ve diğer kişisel bilgilerinizi yazmayınız. Her zaman internet tarayıcınızın sona yakın güncel sürümlerini kullanınız.
 • Şifre seçimi: Alışveriş yapacağınız siteye üye iseniz şifrenizin başkaları tarafından tahmin edilmesi zor bir şifre olmasına özellikle dikkat edin. Klavyenizde arda arda gelen sayılar (123456 gibi) ve harflerden (asdf, abcd, qwe) oluşan şifreleri kesinlikle kullanmayınız. Bu tür şifreler, bu ortamı dolandırıcılık amaçlı kullananların çok kolayca tahmin edebileceği şifrelerdir. Şifrenizin sayı+harf+karakter kombinasyonundan oluşan ve tahmin edilmesi zor en az 8 karakterli bir şifre olmasını tavsiye ederiz.
 • 3D Secure’dan haberdar mıyız?: Bilindiği üzere OTP(One Time Password),"Tek Kullanımlık Şifre” uygulaması internet bankacılık uygulamalarındaki sıkıntıların önüne büyük ölçüde geçti. Çevrimiçi alışverişi kullanırken de birçok güvenilir web sitesi şu anda benzer bir uygulama olan 3D Secure uygulamasına geçmiş durumdadır. 3D Secure sisteminde, sanal ödeme işlemi gerçekleşirken, banka tarafından kart sahibine sadece kendisinin tesis edebileceği bir şifre oluşturulmakta ve kart sahibinin kimliği doğrulanmaktadır. Yetkisiz kişilerin kartlarını internet ortamında kullanması bu sayede engellenmektedir.
 • Ürün fiyatı: Satın alacağınızın ürün ile ilgili mutlaka fiyat araştırması yapın. Ürünün yaklaşık fiyatı ile ilgili önceden bilgiler edinin. Eğer ürüne ait bir açıklama ya da fiyatla ilgili bir iddia size inanılması güç geliyorsa ve siz bunu gerçekçi bulmuyorsanız, şüphelerinizi ciddiye alın. Örneğin 100 TL'lik bir ürün 20 TL'ye gibi iddialı bir fiyata satılıyorsa şüpheci davranmak gerekmektedir.
 • Küçük yazılara dikkat edin: Alışveriş yaptığınız sitenin satış sözleşmesini okuyun, özel koşullar olup olmadığına dikkat edin. Bazı kısıtlamalar ya da (örneğin: kullanılmış ürün satışı gibi ya da kampanya boyunca iade kabul edilmeyeceği gibi veya fiyata KDV'nin dahil olmadığı gibi) açıklamalar çok küçük harflerle yazılmış olabilir. Bu konuda uyanık olun. Detaylar küçük yazılı ayrıntılarda gizlidir mantığıyla hareket ediniz.
 • Ürün teslimatı: Teslimat, iade ve koşulları hakkında bilgi sahibi olunuz.
 • Alışveriş kaydını tutun: Alışverişinizi bitirmeden önce son kayıtların yazıcı çıktısını alın. Bu bir belge olarak elinizde bulunsun. İleride anlaşmazlık yaşadığınızda bu belgelere ihtiyaç duyabilirsiniz.

İnternet bankacılığı ve çevrimiçi alışverişteki tehlikelerle ilgili aşağıdaki videoları da izleyebilirsiniz.

https://www.youtube.com/watch?v=Mlnsbfg1oXs

https://www.youtube.com/watch?v=Q18-MVGWYrM

lightbulb_outline Unutmayın, gerçek hayatta suç sayılan her şey, internette de suçtur.
Toast Alert...