Dijital Oyunlar
Saldırıya Uğramış (Hacked) Hesaplar
İnternette Güvenlik

Saldırıya Uğramış (Hacked) Hesaplar

22 June 2017, Thursday 17:31 | 10,023 görüntüleme

Eğer bir sosyal ağ, e-posta veya benzeri bir internet hesabınız tehlike altındaysa veya hacklendiyse, bu durumla başa çıkabilmenizin bazı yolları bulunmaktadır.

Eğer bir sosyal ağ, e-posta veya benzeri bir internet hesabınız tehlike altındaysa veya hacklendiyse, bu durumla başa çıkabilmenizin bazı yolları bulunmaktadır.
Dijital Vatandaşlık
E-posta veya sosyal ağ hesabımın hacklendiğini nereden anlayacağım?

  • İletişim halinde olduğunuz herkesle sizden gelebilecek mesajlar konusunda uyarın. Bu kişilere, sizden gelen mesajları açmamaları, linklere tıklamamalarını söyleyin ve onları malware konusunda bilinçlendirin.
  • Tehlikede olduğunu düşündüğünüz bütün hesaplarınızdaki şifreleri en kısa zamanda değiştirin. Unutmayın! Şifreleriniz uzun ve güçlü olmalıdır ve her hesabınız için farklı bir şifre kullanın.
  • Şüphelendiğiniz anda çöpe atın: E-postalarınızdaki bağlantılar, sosyal ağ hesabınızdaki tweetler, gönderiler ve çevrimiçi reklamlar siber suçluların bilgisayarınızı ve hesabınızı ele geçirmek için sıkça kullandığı araçlardır. Kaynağını bilseniz dahi, şüpheli gözüken bir şey gördüğünüzde, yapabileceğiniz en iyi şey o içeriği açmadan silmek ve eğer uygunsuz bir şey ise çöp kutusuna atmaktır.
  • Derhal içerik sağlayıcınızla aşağıda verilen örnekler doğrultusunda iletişime geçin:

Facebook hesabınız tehlike altındaysa;

https://www.facebook.com/help/131719720300233

G-mail hesabınız tehlike altındaysa;

https://support.google.com/mail/troubleshooter/2402620?cbid=1uslv13hx7tyw&src=cb&lev=answer&hl=tr&visit_id=1-636337388742739292-1430258302&rd=2

Twitter hesabınız tehlike altındaysa;

https://support.twitter.com/articles/20171342#

Microsoft hesabınız tehlike altındaysa;

https://support.microsoft.com/tr-tr/help/10494/microsoft-account-get-back-compromised-account

https://support.microsoft.com/tr-tr/help/13956/microsoft-account-temporarily-suspended

lightbulb_outline İnternet ortamında rahatsız edici sözlerle ve davranışlarla karşılaştığınızda, ailenize söyleyin. Emniyete veya savcılığa suç duyurusunda bulunun.
Toast Alert...