Size nasıl yardımcı olabilirim?
Dijital Oyunlar
BTK’DAN YAZ TATİLİ İÇİN EBEVEYNLERE ÖNERİLER
11 June 2018, Monday 23:23

BTK’DAN YAZ TATİLİ İÇİN EBEVEYNLERE ÖNERİLER

11 June 2018, Monday 23:23 | 2,494 görüntüleme

"Dijital yerliler”, günümüzde artık sokakta oynamak yerine bilgisayar, telefon, tablet vb. cihazlarda video izliyor, sosyal paylaşım sitelerinde vakit geçiriyor ve çok fazla dijital oyun oynuyorlar. Bu sebeple ebeveynler, çocuklarını tatil diye, başıboş bırakmamalı ve internet üzerinden gelebilecek risklerin farkında olmalıdır.

Uzun bir eğitim öğretim maratonun ardından öğrencileri 3 aylık bir yaz tatili dönemi bekliyor. Öğrenciler yaz tatilinde hem dinlenecek, hem eğlenecek, hem de bilgisayar, telefon ve interneti biraz daha fazla kullanabilecekleri bir sürece girecekler. Bu dönemde ailelere büyük görevler düşüyor. Ebeveynler, çocuklarını tatil diye, başıboş bırakmamalı ve internet üzerinden gelebilecek risklerin farkında olmalılar.

İnternet çağında doğdukları ve hayatlarının merkezinde internet teknolojileri olduğu için “dijital yerliler” olarak anılan çocuklar, günümüzde artık sokakta oynamak yerine bilgisayar, telefon, tablet vb. cihazlarda video izliyor, sosyal paylaşım sitelerinde vakit geçiriyor ve çok fazla dijital oyun oynuyorlar.

İnternet kullanım yaşının her geçen gün düşmesi, mobil telefon kullanımının ve sosyal paylaşım platformlarının giderek yaygınlaşması, bu mecralar üzerinden gelebilecek olumsuzlukları ve riskleri de beraberinde getiriyor. Bu süreçte de ebeveynlere yine önemli görevler düşüyor.

Ekranları ve Sanal Oyunları Gerçek Hayata Değişmeyin!

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu tatil dönemlerinde çocukların interneti bilinçli ve güvenli bir şeklide kullanmaları ve yıl boyunca edinilen kazanımların kaybedilmemesi için aileleri uyardı. Çocukların aşırı internet kullanımını ve sosyal ağlar üzerinden gelebilecek her türlü tehlikeyi önlemek için internet kullanımının sınırlandırılması, çocukların mutlaka sosyal aktivitelere yönlendirilmeleri gerektiğini açıklayan yetkililer, "ekranların ve dijital-sanal oyunların, gerçek arkadaşlıklara ve sokak oyunlarına tercih edilmemesi" gerektiğini vurguladı.

Yapılan açıklamada şunlara değinildi: “Son dönemde dünyada ve ülkemizde pek çok gencin olumsuz etkilenmesine sebep olan, oyun gibi görünüp yayılan tehlikeli akımlara karşı aileler çok dikkatli olmalı. Oyun kılıfı altında, geleneksel aile yapısını, kültürel kodlarımızı, çocukların ve gençlerin güvenliğini hedef alan, sosyal paylaşım ağlarında viral olarak yayılan bu tür tehlikelere karşı ailelere büyük görevler düşüyor. Aileler, öncelikle şiddet, bağımlılık, müstehcenlik, İslamofobi, siber zorbalık ve istismar gibi tehlikeler barındıran bazı oyunların ve bilinçsiz kullanılan sosyal medyanın kötü niyetli kişilerin emellerine ulaşmak için kullandıkları bir silah olabileceğinin farkında olmalıdır.”

Veliler, hem kendileri hem de çocukları için Güvenli İnternet Hizmetini kullanabilir. Tercihe bağlı ve tamamen ücretsiz olan Güvenli İnternet Hizmetini tercih ederek, çocuklarını internetin zararlı içeriklerinden büyük oranda korumuş olurlar. Aile ve Çocuk Profilinden oluşan Güvenli İnternet Hizmeti hakkında detaylı bilgi http://www.guvenlinet.org/tr/ adresinden edinilebilir.
Güvenli İnternet Hizmetini tercih etmekle birlikte;

Ebeveynler öncelikle çocuklarını internetle uzun süre baş başa bırakmamalıdır.

Ebeveynler sosyal paylaşım ağlarında çocuklarının arkadaşı olup, onların internet dünyasındaki; video izleme, müzik indirme, anlık mesajlaşma ve oyun oynama gibi çevrimiçi alışkanlıklarını düzenli olarak takip etmelidir.

Aileler, çocuklarıyla güçlü bir iletişim kanalı geliştirmeli, sorgulayıcı ve yargılayıcı bir tutum yerine arkadaşça bir yaklaşım sergilemelidir.

Çocukların bilgisayarda veya cep telefonu gibi teknolojik cihazlarda geçirdikleri süreye mutlaka sınır getirilmelidir.

Dijital oyunları çocukları ile birlikte oynamak mevcut risklerden haberdar olmak ve zamanında önlem almak açısından son derece önemlidir. Ayrıca oyunlar çocukların yaşına uygun olarak seçilmelidir.

Çocukların sosyal paylaşım mecralarında, linkler aracılığıyla yayılan zararlı içeriklerin ve oyun görünümündeki tehlikeli akımların tuzağına düşmemesi için ebeveynler çocukların internette ne ile zaman geçirdiklerini kontrol etmelidir.

Ebeveynler, çocuklarıyla birlikte, sosyal aktivitelerde bulunmalı ve kaliteli zaman geçirmelidir.

Yaz tatili boyunca, teknolojik aletleri ve interneti doğru, etkili ve bilinçli kullanmalarını sağladığımız müddetçe çocuklarımıza büyük bir iyilik yapmış olacağız. Bugün gerçek hayatta çocuklarımızı sakındığımız tehlikelerin hemen hepsi, internet ortamlarında fazlasıyla bulunuyor. Toplumda bu farkındalığı ve bilinci oluşturmak için başta ailelere, eğitimcilere, sivil toplum kuruluşlarına, kamu kurumlarına ve medya mecralarına büyük görevler düşmektedir.

Ebeveynler, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumunun (BTK) internet kullanıcıları için bilinçlendirme ve farkındalık çalışmalarının bulunduğu https://www.guvenliweb.org.tr/ internet sitesinden, İnternet dünyası ile ilgili merak ettikleri konular hakkında detaylı bilgi edinebilirler.

Ayrıca, internette karşılaşılan zararlı içerikler https://www.ihbarweb.org.tr/ sitesine bildirilebilir.

Yoğun bir yılın ardından yaz tatiline girecek öğrencilerimizi tebrik eder, huzurlu ve güvenli bir yaz tatili geçirmelerini dileriz.

Yorumlar

  • Henüz yorum yapılmadı. Hemen düşüncelerinizi yazarak ilk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum yapın
  • Doğrulama için e-posta adresinizin gerçek ve size ait olması gerekiyor.
  • E-posta adresiniz kesinlikle üçüncü kişilerle paylaşılmayacak, gizli kalacaktır.
  • Görünecek ad alanı için gerçek adınızı kullanmak zorunda değilsiniz.
  • İnternet üzerinde yapacağınız her işlem için IP adresinizin kayıt altına alındığını unutmamalısınız.
  • Yorumunuz yayınlanmadan önce editör onayından geçecektir.
lightbulb_outline İnterneti, ailenize ve arkadaşlarınıza değişmeyin!
Toast Alert...