Size nasıl yardımcı olabilirim?
Dijital Oyunlar

AIRDROP VE CYBERFLASHING

Yazar(lar): Av. Hatice Nur KALAN | Grafik(ler): Evren GÜRDALAR | 18 January 2023, Wednesday 12:19 | 883 görüntüleme

AirDrop dosya paylaşımını basit bir şekilde sağlayarak vazgeçilmez bir özellik haline geldi. Son dönemlerde ise bu işlevin kötüye kullanımı yaygınlaşmaktadır.

AirDrop Nedir ?

AirDrop; fotoğraflar ve belgeler gibi pek çok içeriği yakındaki diğer Apple aygıtlarıyla paylaşmak ve bu aygıtlardan almak için kulanılır. AirDrop Apple'nin OS X ve iOS için tanıttığı bir ad-hoc hizmetidir. Bununla, desteklenen Macintosh bilgisayarlar ve iOS cihazlar arasında posta veya yığın depolama aygıtı kullanmadan dosya transferi sağlar. AirDrop ile fotoğraflarınızı, videolarınızı, web sitelerinizi, konumlarınızı ve diğer öğelerinizi yakındaki aygıtlara ve Mac bilgisayarlarına kablosuz olarak gönderebilirsiniz.

AirDrop

AirDrop Nasıl Kullanılır?

İçeriği gönderdiğiniz kişinin yakınınızda ve Bluetooth ile Wi-Fi kapsama alanında olması gereklidir. Kendi aygıtınızda ve içeriği gönderdiğiniz kişinin aygıtında Wi-Fi ve Bluetooth'un açık olmalıdır. Kişisel erişim noktası kapalı olmalıdır.

İçeriği gönderdiğiniz kişinin AirDrop'unun Sadece Kişiler'den içerik alacak şekilde ayarlanmış ise sadece kişiler listesinde yer alan kişiler ile aktarım yapabilir. İçerik göndereceğiniz kişinin Kişiler listesinde değilseniz dosyayı alabilmesi için AirDrop'taki alma ayarını Herkes olarak belirlemelidir.

AirDrop2

Bir uygulamayı açın, ardından Paylaş'a veya Paylaş düğmesine dokunun. Fotoğraflar uygulamasından bir fotoğraf paylaşıyorsanız parmağınızı sola veya sağa kaydırarak birden fazla fotoğraf seçebilirsiniz. AirDrop düğmesine dokunduktan sonra içeriği paylaşmak istediğiniz AirDrop kullanıcısına dokunarak paylaşım yapabilirsiniz.

Kişiler listenizde bulunan biriyle içerik paylaşırken bu kişinin adıyla birlikte fotoğrafını görürsünüz. Kişiler listesinde olmayan biriyle içerik paylaşıyorsanız bu kişinin fotoğrafı görünmez, yalnızca adı görünür.

Birisi AirDrop kullanarak sizinle içerik paylaşmak istediğinde içeriğin ön izlemesiyle birlikte bir uyarı görürsünüz. Kabul Et'e veya Reddet'e dokunarak işlemi tamamlayabilirsiniz.

Kabul Et'e dokunursanız AirDrop içeriği hangi uygulamadan gönderildiyse o uygulama üzerinden iletilir. Örneğin, fotoğraflar Fotoğraflar uygulamasında, web siteleri ise Safari'de açılır. Uygulama bağlantıları App Store'da açılır; böylece söz konusu uygulamayı indirebilir veya satın alabilirsiniz.

AirDropKullanimi

AirDropGonder

İstenmeyen AirDrop’lardan nasıl korunursunuz?

AirDrop dosya paylaşımını basit bir şekilde sağlayarak vazgeçilmez bir özellik haline geldi. Son dönemlerde bu işlevin kötüye kullanımı yaygınlaşmaktadır. Cyberflashing denilen eylemle bu tarz şikâyetlerde artış olmuştur. Cyberflashing ile karşılaşan özellikle kadın kullanıcılardan şikâyetler gelmeye başlamıştır. Bu durumda, çevrelerindeki diğer iOS kullanıcılarından istemeden müstehcen kayıtlar alırlar.

AirDrop özelliğinin herkese açık olarak ayarlanması gönderilen her türlü veriye rıza gösterildiği anlamına gelmez. Ayrıca gönderilmiş olan verinin cinsel içerikli olması TCK madde 105 kapsamında değerlendirilir (Cinsel Taciz Suçu) ve md.105/2(d) bendindeki nitelikli hallerdendir. Bununla birlikte örneğin; kişinin cinsel organının fotoğrafını göndermesi md.105/2(e) bendindeki teşhir kapsamında değerlendirilir. Bu durumlar suçun nitelikli hal olduğu için ceza artırılarak uygulanır. Bu durum aynı zamanda kişilik hakkı ihlali teşkil eder. Kişinin bu kapsamda da hak talep etmesi mümkündür. Bunun yanı sıra cinsel içerikli olmayıp kişiyi rahatsız edici olarak değerlendirilebilen her türlü veri de kişilik haklarının ihlalini oluşturur. Kişilik hakkının korunması ve Buna ilişkin davalar TMK madde 24 ile 25’te düzenlenmiştir. Kişiler bu maddeler kapsamında hak talep edebilir.

Yorumlar

  • Henüz yorum yapılmadı. Hemen düşüncelerinizi yazarak ilk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum yapın
  • Doğrulama için e-posta adresinizin gerçek ve size ait olması gerekiyor.
  • E-posta adresiniz kesinlikle üçüncü kişilerle paylaşılmayacak, gizli kalacaktır.
  • Görünecek ad alanı için gerçek adınızı kullanmak zorunda değilsiniz.
  • İnternet üzerinde yapacağınız her işlem için IP adresinizin kayıt altına alındığını unutmamalısınız.
  • Yorumunuz yayınlanmadan önce editör onayından geçecektir.
lightbulb_outline İnternet ortamında tanımadığınız kişilere cevap vermeyin, tekliflerini reddedin, size gönderdikleri mesajları açmadan silin!
Toast Alert...