Size nasıl yardımcı olabilirim?
Dijital Oyunlar

Blog

ÇOCUKLAR İÇİN DİJİTAL TEHLİKELER: EBEVEYNLERİN BİLMESİ GEREKENLER

Bilinçli İnternet Kullanımı

Çocuklarımızın teknolojiyle büyüdüğü bir çağda yaşıyoruz. Renkli televizyonlar, bilgisayarlar ve şimdi de akıllı telefonlar ve tabletler hayatlarının bir parçası haline geldi. Eğitim ve eğlence amaçlı kullanılan bu cihazlar, çocukların dünyayı keşfetmeleri için harika birer araç olabilir. Ancak, kontrolsüz dijitalleşme ve denetimsiz internet erişimi, çocuklar için büyük tehlikeler içerebilir.

ÇOCUKLARIN ÇEVRİMİÇİ GÜVENLİĞİ

Bilinçli İnternet Kullanımı

Teknoloji günümüzde herhangi bir çocuğun hayatının ayrılmaz bir parçasıdır diyebiliriz. Çocuklar doğdukları andan itibaren teknolojik aletleri her yerde görmekte ve kaçınılmaz bir durum olarak onları kullanarak büyümektedir.

SOSYAL MEDYADA NEFRET SÖYLEMİ: TOPLUMSAL SORUNUN BÜYÜYEN TEHLİKESİ

Bilinçli İnternet Kullanımı

Sosyal medya, günümüz çağında iletişimi kolaylaştıran, insanları bir araya getiren güçlü bir araç olmuştur. Ancak, son yıllarda sosyal medyada nefret söylemi giderek artmış ve büyük bir tehlike haline gelmiştir. Nefret söylemi, sosyal medyanın kullanım amacını saptırarak insanları hedef alan saldırgan, önyargılı ve ayrımcı ifadeler içermektedir. Bu blog yazısında, sosyal medyada nefret söyleminin toplumsal etkilerini ve çözüm yollarını ele alacağız.

SOSYAL MEDYADA INFLUENCER ETKİSİ

Bilinçli İnternet Kullanımı

Markaların kendilerine ait ürünleri daha geniş kullanıcı kitlesine ulaştırabilmek için influencerların gücünü daha da çok kullanmaya başladıkları görülmektedir. Influencer kavramı, sosyal medya üzerinde belli bir sayıda takipçi kitlesine sahip, önerileri ile kişiler üzerinde etki yaratabilen kişiler olarak tanımlanabilmektedir.

HAKARET, TEHDİT VE ŞANTAJ SUÇU İLE KARŞILAŞTIĞIMIZDA NE YAPMALIYIZ?

İnternet ve Mahremiyet

Hakaret, Tehdit ve Şantaj da dâhil olmak üzere internet ortamında işlenen suçlar hakkında temel bilgileri daha önce, Bilişim Suçları Hakkında Bilinmesi Gerekenler adlı blog yazımızda incelemiştik.

KİŞİSEL VERİLER VE GİZLİLİK

İnternet ve Mahremiyet

Kişisel veri kavramı özellikle internetin ve sosyal medyanın gelişmesi, bireylerin internet ortamında, alışveriş yapmaya başlaması ve her türlü bilginin kolayca yayılabilir hale gelmeye başlamasıyla daha önem arz eden bir konu haline gelmiştir.

DİJİTAL MAHREMİYETİN KORUNMASINDA DİJİTAL OKURYAZARLIĞIN ÖNEMİ

Bilinçli İnternet Kullanımı

Dijital okuryazarlık, kişilerin dijital ortamı tanımaları, imkânlarından faydalanabilmeleri, teknolojinin sunduğu fırsatlardan yararlanırken risklerinin de farkında olmaları için oldukça gerekli ve önemlidir.

AIRDROP VE CYBERFLASHING

İnternet ve Teknoloji

AirDrop dosya paylaşımını basit bir şekilde sağlayarak vazgeçilmez bir özellik haline geldi. Son dönemlerde ise bu işlevin kötüye kullanımı yaygınlaşmaktadır.

FAKE NEWS: DEZENFORMASYONUN YAYILMASINDA SOSYAL AĞLARIN ETKİSİ

Sosyal Ağlar

Gazetecilik pratiklerinden uzakta veya belli odaklar ve belli amaçlar doğrultusunda oluşturulan bilgilerin sosyal ağlardaki paylaşım ve dolaşım faaliyetleri; kimi zaman manipülasyon, kimi zaman terör, kimi zaman propaganda, kimi zaman algı yönetimi, kimi zaman nefret söylemleri, kimi zaman toplumu kutuplaştırma, kimi zaman ise sadece “etkileşim” gibi hedefler doğrultusunda, dezenformasyon ve bilgi kirliliği oluşturarak, kitleleri son derece olumsuz bir şekilde etkilemektedir.

ÇAĞIN HASTALIĞI: SOSYAL MEDYA BAĞIMLILIĞI

İnternet ve Sağlık

Günümüzde internet kullanımının oldukça yaygın olduğunu söylemek mümkündür. İnternet kullanımında en fazla tercih edilen ve kişilerin daha fazla vakit geçirmesine sebep olan mecra ise sosyal medyadır. Sosyal medya kişilere iletişim kurabilme, haber takip edebilme imkânı, bilgi paylaşımı, arkadaşlarla takipleşme gibi farklı unsurları bir arada sunmakta ve bu sebeple daha çok ilgi çekebilmektedir. Aynı zamanda kişilerin kendilerini ifade edebildikleri, düşüncelerini paylaşabildikleri bir alanı da kapsamaktadır.

lightbulb_outline Gerçek hayatta yapmayacağınız hiçbir şeyi, internet ortamında da yapmayın.
Toast Alert...