Size nasıl yardımcı olabilirim?
Dijital Oyunlar
PEGI AVRUPA OYUN BİLGİ SİSTEMİ NEDİR?
20 October 2017, Friday 16:25

PEGI AVRUPA OYUN BİLGİ SİSTEMİ NEDİR?

Yazar(lar): Psikolog Gülşah AKSAKALLI | 20 October 2017, Friday 16:25 | 20,142 görüntüleme

Günümüzde her geçen gün çocuklar tarafından dijital oyunlara karşı artan bir ilgi görülmektedir. Ebeveynler olarak, çocukların oynadığı dijital oyunların hangi türde oyunlar olduğunu bilmek ve oynadıkları oyunların çocuklara uygun olup olmadığını kontrol etmek büyük önem taşımaktadır.

Günümüzde her geçen gün çocuklar tarafından dijital oyunlara karşı artan bir ilgi görülmektedir. Dijital oyunlar, eğitici-öğretici olmalarının yanında şiddet ve korku gibi unsurları içermesi sebebiyle çocuklar ve gençler üzerinde birtakım zararlı etkilere de neden olabilmektedir. Ebeveynler olarak, çocukların oynadığı dijital oyunların hangi türde oyunlar olduğunu bilmek ve oynadıkları oyunların çocuklara uygun olup olmadığını kontrol etmek büyük önem taşımaktadır.

Bu sebeple, 2003 yılında ailelerin çocuklarına dijital oyunlar satın alırken daha bilinçli hareket etmelerini hedefleyen bir oyun derecelendirme sistemi olan PEGI (Pan-European Game Information - Avrupa Oyun Bilgi Sistemi) kurulmuştur. Birçoğumuzun da dikkat ettiği gibi çeşitli platformlardaki oyun uygulamalarının altında “PEGI3”- “PEGI7” benzeri etiketler yer almaktadır. Bu etiketler, PEGI tarafından yapılan değerlendirmeler sonucu oluşturulmuş, bilgisayar oyunlarının hangi yaş grubu için uygun olduğunu gösteren etiketlerdir.

PEGI derecelendirme siteminde toplamda 5 yaş aralığı uygunluk derecesi kategorisi ve 8 tane de içerik belirleyici semboller bulunmaktadır. Şimdi bu sembollerin neler olduğunu inceleyelim.

PEGI 3 etiketine sahip oyunlar; tüm yaş grupları için uygun kabul edilmektedir. Çocuk ekranda gördüğü karakteri gerçek hayattaki karakterler ile ilişkilendiremez, ekran karakterleri tamamen fantezi ürünüdür. Oyun, küçük çocukları korkutacak herhangi bir ses veya görseli içermez. Argo (küfürlü) dil kullanılmaz.
Zaman Ayırma Resmi

PEGI 7 etiketine sahip oyunlar; düşük düzeyli çizgi karakterler arası şiddet, sporlar ve küçük çocukları korkutabilecek öğeler içermesi nedeniyle bu kategoride kabul edilir.
Zaman Ayırma Resmi

PEGI 12 etiketine sahip oyunlarda, içerik 12 yaş ve üzeri için uygundur. Hayali bir kurguda şiddet, kaba dil, düşük düzeyli cinsel imalar ya da kumar öğeleri içerebilir.
Zaman Ayırma Resmi

PEGI 16 etiketine sahip oyunlar; Açık şiddet, küfür, cinsel ima ya da konu, kumar ve uyuşturucu kullanımı öğeleri içerebilir.
Zaman Ayırma Resmi

PEGI 18 etiketine sahip oyunlar;18 yaş ve üzeri için uygundur. Savunmasız insanları nedensiz olarak öldürme gibi durumları da içeren ileri düzey görsel şiddet, küfür, cinsel içerik, kumar, uyuşturucu kullanımını özendirme ve ırkçılık/ayrımcılık gibi öğeler içerebilir.
Zaman Ayırma Resmi

PEGI OK etiketine sahip oyunlar, uygun olmayan herhangi bir içerik içermediğinden oyunun rahatça tüm yaş gruplarındaki oyuncular tarafından oynanabileceği anlamına gelir. PEGI OK; derecelendirme etiketine hak kazanabilmesi için oyunun içinde kesinlikle şiddet, cinsel aktivite, çıplaklık, kötü dil, kumar tanıtımı, uyuşturucu kullanımı, alkol veya tütünün teşvik edilmesi, korkutucu sahnelerin olmaması gerekmektedir.
Zaman Ayırma Resmi

PEGI’nin derecelendirme sisteminde yer alan 8 tane içerik belirleyici sembol ve anlamları aşağıdaki gibidir.
Zaman Ayırma Resmi
Bad Language; Kaba dil, küfür, cinsel imalar, tehdit ve her tür aşağılayıcı söz, lakap ve yakıştırma içerebilir.
Discrimination; Irk, etnik köken, cinsiyet ya da cinsel tercihe yönelik acımasızlık, rahatsız ve taciz edici davranış öğeleri içerebilir.
Drugs; Yasadışı ilaç, uyuşturucular ya da gerçek yaşamda dengi olan kurgusal ilaç ve uyuşturucu madde betimlemeleri içerebilir.
Fear; Duygusal olarak hassas, küçük oyuncularda çok rahatsız edici ve korkutucu öğeler içerebilir.
Gambling; Kumarı özendiren ya da öğreten öğeler içerebilir.
Sex; Cinsel etkileşim ve cinsel ilişki betimlemeleri ve çıplaklık öğeleri içerebilir.
Violence; İnsanların yaralandığı ya da öldüğü kanlı sahneler içerebilir.
Online; Çevrimiçi oyun kipi bulunmaktadır.

PEGI hakkında detaylı bilgiye aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz:
http://www.pegi.info/en/index/

Yorumlar

  • Henüz yorum yapılmadı. Hemen düşüncelerinizi yazarak ilk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum yapın
  • Doğrulama için e-posta adresinizin gerçek ve size ait olması gerekiyor.
  • E-posta adresiniz kesinlikle üçüncü kişilerle paylaşılmayacak, gizli kalacaktır.
  • Görünecek ad alanı için gerçek adınızı kullanmak zorunda değilsiniz.
  • İnternet üzerinde yapacağınız her işlem için IP adresinizin kayıt altına alındığını unutmamalısınız.
  • Yorumunuz yayınlanmadan önce editör onayından geçecektir.
lightbulb_outline Üslup her şeydir. İnternette nazik ve saygılı bir dil kullanın. Hiç kimsenin kişiliğini ve çevrimiçi itibarını zedeleyici davranışlarda bulunmayın.
Toast Alert...