Size nasıl yardımcı olabilirim?
Dijital Oyunlar

Ankara Altındağ İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü İle BTK Bilinçli İnternet Kullanımı Eğitici Eğitimleri

20 March 2018, Tuesday 20:23 | 1,364 görüntüleme

6 ve 8 Mart 2018 tarihinde Bilgi Teknolojileri ve iletişim Kurumu’nda, İnternetin bilinçli, güvenli ve etkin kullanımı konusunda farkındalık oluşturmak amacıyla “Bilinçli İnternet Kullanımı Eğitici Eğitimi Projesi” tanıtımı yapılarak proje kapsamında gerçekleştirilecek eğitimlere başlandı.

Proje, BTK Akademi ve Güvenli İnternet Merkezi (GİM) ile Altındağ İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü, Proje yürütücüleri ve projede aktif rol alacak okul yöneticileri-eğitimciler işbirliğinde yürütülecek.

Projenin ilk aşamasında Altındağ İlçe Milli Eğitim Müdürlüğüne bağlı okullardaki Rehber Öğretmenlere ve Bilişim Öğretmenlerine BTK merkez binasında uzmanlar tarafından seminerler düzenlendi.

Verilen seminerlerde; Bilgi Güvenliği ve İnternette Gizlilik, İnternet ortamında Bilginin Niteliğini Ayırt Etme, Sosyal Paylaşım Ağlarının Güvenli Kullanımı, Arama Motorları ve Etkin Kullanımı, Dijital İletişim, Dijital Kanun, Dijital Hak ve Sorumluluklar, Dijital Güvenlik, Dijital Okuryazarlık gibi Dijital Vatandaşlığın Boyutları ile Yeni Nesil İnternet Teknolojileri konularında eğitimciler bilgilendirildi.

Ayrıca, Bilişim Suçları, Bilişim Hukuku, Siber Zorbalık, Siber Saldırılar, 5651 sayılı kanun ve getirdikleri, İnternette Kişilik Hakları ve Özel Hayatın Gizliliği gibi internetin Bilinçli ve Güvenli Kullanımının Hukuki Boyutu hakkında eğitim verildi.

Verilen eğitici eğitimlerinin ardından, bir aylık sürede öğretmenlerin, okullarındaki öğrencilere edindikleri bilgileri aktararak eğitim sürecini tamamlamaları gerekecek.

Gerçekleştirilecek eğitimler ile öğrenciler; internet ile ilgili temel kavramlar, internette yaşanan Siber Zorbalık ve korunma yolları, sosyal medya platformlarında kişisel verilerin nasıl korunacağı, Çevrimiçi İtibar, İnternet ve Oyun Bağımlılığı ile bu sorunlardan korunma yöntemleri, Türkçe’nin doğru kullanımı, doğru ve güvenilir bilgiye ulaşma yöntemleri gibi pek çok konu hakkında bilgi sahibi olacaklar.

1 Mayıs’ta tamamlanması planlanan eğitimler ile faaliyetlere katılan öğretmenler, sadece öğrencileri değil, ebeveynlere de eğitim verecekler. Öğretmenler, öğrenciler, veliler ve okul yöneticileri çalışmalarına koordineli olarak devam edecekler. Böylelikle İnternetin bilinçli, güvenli ve etkin kullanılması konusunda toplumsal bir farkındalık oluşturma yolunda önemli bir adım atılmış olacak.

Yorumlar

  • Henüz yorum yapılmadı. Hemen düşüncelerinizi yazarak ilk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum yapın
  • Doğrulama için e-posta adresinizin gerçek ve size ait olması gerekiyor.
  • E-posta adresiniz kesinlikle üçüncü kişilerle paylaşılmayacak, gizli kalacaktır.
  • Görünecek ad alanı için gerçek adınızı kullanmak zorunda değilsiniz.
  • İnternet üzerinde yapacağınız her işlem için IP adresinizin kayıt altına alındığını unutmamalısınız.
  • Yorumunuz yayınlanmadan önce editör onayından geçecektir.
lightbulb_outline İnternette kişisel fotoğraf ve video paylaşmadan önce bir kere daha düşünün! Gerçekten paylaşmanız gerekiyor mu?!
Toast Alert...