Size nasıl yardımcı olabilirim?
Dijital Oyunlar

Ankara Bahçelievler Deneme Anadolu Lisesi'nde Bilinçli ve Güvenli İnternet Semineri

12 January 2018, Friday 00:46 | 2,677 görüntüleme

İnternetin bilinçli, güvenli, doğru ve etkin kullanımı konusunda farkındalığı artırmak amacıyla BTK uzmanları tarafından verilen seminerler devam ediyor. 10 Ocak.2018 tarihinde verilen seminer Bahçelievler Deneme Anadolu Lisesi’nde gerçekleştirildi.

Gerçekleştirilen seminerde, gençler arasında kullanımı giderek artan “sosyal paylaşım ağları” ve bu ağları kullanırken dikkat edilmesi gereken konular anlatıldı. Sosyal paylaşım ağlarında, doğruluğundan şüphe edilen bilgi ve haberlerin paylaşılmaması gerektiği, bilginin doğruluğu ve güvenilirliğinin önemi anlatıldı. Dolandırıcılar, istismarcılar, İnternet korsanları, kötü niyetli kişiler ve hırsızlar; bireylerin kişisel verilerine ulaşmak için özellikle bu mecraları seçiyorlar. Bu yüzden öğrencilere; adres, e-posta, telefon numaraları, ev, okul adresleri ve benzeri kişisel hiçbir veriyi paylaşmamaları konusu anlatıldı. Ayrıca gelen her linke tıklamanın doğurabileceği tehlikeler konusunda öğrenciler bilgilendirildi.

İnterneti ve sosyal medyayı bilinçsizce kullanmanın bir sonucu olarak yaşanan “bağımlılık” sorunlarına da değinilen seminerde, bağımlılığın öğrencilerin akademik başarısında, uyku, yemek yeme alışkanlıklarında ve sosyal ilişkileri üzerinde olumsuz etkilerinden bahsedildi.

Seminerde ayrıca, Türkçe’nin doğru kullanımının önemi anlatıldı. Özellikle sosyal medyada, “slm, mrb, ok, kib, by” gibi kullanımların yanlış olduğu, bu türden eksik ve yanlış iletişimin kuşak çatışmalarına ve iletişimde bazı sorunlara yol açacağından bahsedildi.

Konuyla ilgili merak edilen soruların cevabını bulduğu seminer sonunda öğrencilere, BTK uzmanları tarafından hazırlanan broşürler dağıtıldı.

10.01.2018

Yorumlar

  • Henüz yorum yapılmadı. Hemen düşüncelerinizi yazarak ilk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum yapın
  • Doğrulama için e-posta adresinizin gerçek ve size ait olması gerekiyor.
  • E-posta adresiniz kesinlikle üçüncü kişilerle paylaşılmayacak, gizli kalacaktır.
  • Görünecek ad alanı için gerçek adınızı kullanmak zorunda değilsiniz.
  • İnternet üzerinde yapacağınız her işlem için IP adresinizin kayıt altına alındığını unutmamalısınız.
  • Yorumunuz yayınlanmadan önce editör onayından geçecektir.
lightbulb_outline Gerçek hayattaki sosyal ilişki kuralları, internet ve sosyal paylaşım mecralarında da geçerlidir.
Toast Alert...