Size nasıl yardımcı olabilirim?
Dijital Oyunlar

Ankara Kahramankazan Şahin Ortaokulu'nda Bilinçli ve Güvenli İnternet Semineri

12 January 2018, Friday 01:24 | 2,215 görüntüleme

İnternetin bilinçli, güvenli, doğru ve etkin kullanımı konusunda farkındalığı artırmak amacıyla BTK uzmanları tarafından verilen seminerler devam ediyor.11 Ocak 2018 tarihinde Kahramankazan Şahin Ortaokulu'nda 5. 6. 7. ve 8. sınıflara 4 farklı oturumda seminerler verildi.

Gerçekleştirilen seminerlerde, sosyal paylaşım ağlarında, çocukları ve gençleri tehdit eden "Siber Zorbalık" konusuna değinildi. İnternette ve sosyal paylaşım ağlarında yapılan dedikodu, lakap takma, bir arkadaşını dışlama, rahatsız etme,utandırma, aşağılama ve fotoğraflara - videolara hakaret içeren uygunsuz yorumlar yazma, mesaj yoluyla taciz etme gibi davranışların "Siber Zorbalık" olduğu anlatıldı.

Siber Tehditler ve Çevrimiçi Güvenlik konularının da anlatıldığı seminerde öğrencilere, çeşitli web sitelerinde karşılaşılan "Linke tıkla!", "Kazandınız!", "Tıkla, kazan", "Formu doldur, hediyeyi kazan!" gibi tekliflerin, dolandırıcılık amaçlı olduğu ve bu konuda çok dikkatli olunması gerektiği bilgisi verildi.

Seminerde ayrıca, Türkçe’nin doğru kullanımının önemi anlatıldı. Özellikle sosyal medyada, “slm, mrb, ok, kib, by” gibi kullanımların yanlış olduğu, bu türden eksik ve yanlış iletişimin kuşak çatışmalarına ve iletişimde bazı sorunlara yol açacağından bahsedildi.

Konuyla ilgili merak edilen soruların cevabını bulduğu seminer sonunda öğrencilere, BTK uzmanları tarafından hazırlanan broşürler dağıtıldı.

11.01.2018

Yorumlar

  • Henüz yorum yapılmadı. Hemen düşüncelerinizi yazarak ilk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum yapın
  • Doğrulama için e-posta adresinizin gerçek ve size ait olması gerekiyor.
  • E-posta adresiniz kesinlikle üçüncü kişilerle paylaşılmayacak, gizli kalacaktır.
  • Görünecek ad alanı için gerçek adınızı kullanmak zorunda değilsiniz.
  • İnternet üzerinde yapacağınız her işlem için IP adresinizin kayıt altına alındığını unutmamalısınız.
  • Yorumunuz yayınlanmadan önce editör onayından geçecektir.
lightbulb_outline İnternet ortamında tanımadığınız kişilere cevap vermeyin, tekliflerini reddedin, size gönderdikleri mesajları açmadan silin!
Toast Alert...