Size nasıl yardımcı olabilirim?
Dijital Oyunlar

BTK Akademi, Üniversite Öğrencilerine “İnternetin Güvenli ve Bilinçli Kullanımı" Eğitimi

2 March 2018, Friday 01:33 | 1,908 görüntüleme

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu BTK Akademi ve Güvenli İnternet Merkezi (GİM) tarafından, üniversite öğrencilerine yönelik İnternetin Bilinçli ve Güvenli Kullanımı Eğitimi düzenlendi.

28 Şubat Çarşamba günü gerçekleştirilen eğitimler, BTK uzmanları tarafından iki oturumda gerçekleştirildi. İlk bölümde, “Dijitalleşme ve Dijital Vatandaşlığın Doğuşu” başlıklı eğitim, İkinci bölümde “İnternetin Güvenli ve Bilinçli Kullanımı’nın Hukuki Boyutu” konuları anlatıldı.

Dijitalleşmeye geçişte Web 1.0’dan, Web 4.0’a kadar yaşanan süreçlerin anlatılarak başlandığı eğitimde pek çok konuya değinildi. Üniversite öğrencilerinin gün boyu ilgiyle dinlediği eğitimlerde; “İnternette Veri ve Bilgi” kavramları, “Bilgi Güvenliği ve İnternette Gizlilik”, “İnternet ortamında Bilginin Niteliğini Ayırt Etme”, “Sosyal Ağların Güvenli Kullanımı”, “Arama Motorları ve Etkin Kullanımı”, “Dijital Vatandaşlık ve Boyutları” ile “Yeni Nesil İnternet Teknolojileri” konularında öğrencilere önemli bilgiler verildi.

Gün boyu devam eden eğitimin ikinci bölümünde, “İnternetin Bilinçli ve Güvenli Kullanımının Hukuki Boyutu” anlatıldı. “Bilişim Suçları”, “Bilişim Hukuku”, “Siber Zorbalık”, “Siber Saldırılar”, 5651 sayılı kanun ve getirdikleri, “İnternette Kişilik Hakları ve Özel Hayatın Gizliliği” ile İnterneti güvenli ve bilinçli kullanmanın yolları hakkında öğrenciler bilgilendirildi.

İnternetin hayatımızı her yönüyle ve ciddi bir şekilde etkilemesi sebebiyle, İnterneti bilinçli ve güvenli bir şekilde kullanmanın gerekliliği ilkesi üzerinde yürütülen eğitimlerde; gençlerde ve öğrencilerde bu konuda farkındalık ve bilinç oluşturmak amaçlandı.

Yorumlar

  • Henüz yorum yapılmadı. Hemen düşüncelerinizi yazarak ilk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum yapın
  • Doğrulama için e-posta adresinizin gerçek ve size ait olması gerekiyor.
  • E-posta adresiniz kesinlikle üçüncü kişilerle paylaşılmayacak, gizli kalacaktır.
  • Görünecek ad alanı için gerçek adınızı kullanmak zorunda değilsiniz.
  • İnternet üzerinde yapacağınız her işlem için IP adresinizin kayıt altına alındığını unutmamalısınız.
  • Yorumunuz yayınlanmadan önce editör onayından geçecektir.
lightbulb_outline Bağımlılık sorunlarının önüne geçmek için, internette geçirdiğiniz süreyi sınırlandırın.
Toast Alert...