Size nasıl yardımcı olabilirim?
Dijital Oyunlar

Güvenli İnternet Günü 2018 Yılı Etkinlikleri

26 February 2018, Monday 17:29 | 1,525 görüntüleme

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu tarafından organize edilen, Güvenli İnternet Günü 2018 Yılı Etkinlikleri, “Daha İyi Bir İnternet Seninle Başlayacak: Değerlerine Sahip Çık!” teması ile 6 Şubat’ta BTK merkez binasında gerçekleştirildi.

Güvenli İnternet Günü Etkinlikleri kapsamında BTK Deneyim Merkezi’nde bulunan Facebook, Google, Crytek ve İnternet Derneği tarafından; çocuklara ve gençlere yönelik hazırlanan, etkinlik, atölye ve eğitim çalışmaları gerçekleştirildi.

Facebook’un çevrimiçi güvenliği artırmak amacıyla Habitat Derneği ile başlattığı “Kontrol Bende” projesi doğrultusunda öğrenciler, “Çevrimiçi Emniyet” konusunda gönüllü eğitmenler tarafından hazırlanan oyunları oynayarak bilgilendiler.

Siber Zorbalık konusunda gruplar halinde verilen eğitimde ise, geleneksel zorbalık ve siber zorbalık kavramları gerçek hayattan örnekler verilerek ve öğrencilerle sohbet edilerek anlatıldı. Siber Zorbalık ile ilgili temel bilgilerin olduğu eğitimde; Siber Zorbalığın ne olduğu, Siber Zorbalığa karşı neler yapılabileceği öğrencilerle sohbet havasında konuşuldu. Zorbalık mı Şaka mı? Başlığı ile internet ortamında, şaka amaçlı söylenen sözlerin ve yapılan davranışların, karşıdaki insanı üzebileceği üzerinde duruldu.

Google’ın düzenlemiş olduğu atölye çalışmalarında ise, “Teknoloji Senin İçin Nedir?” , “Bir Şey İcat Etmek İsteseniz, Ne İcat Ederdiniz?" soruları ile öğrenciler teknoloji ve internet dünyası hakkında yaptıkları beyin fırtınası sonrasında, video çekimleri yaparak ve resimler çizerek kendilerini ifade etme fırsatı buldular.

Ayrıca, “Virüsleri Vuralım” oyunu ile internetteki riskleri öğrenen çocuklar, Çuval Oyununda ise algoritmanın mantığı ve kodlama yapma konusunda deneyim kazandılar.

Yapılan etkinliklerde, özellikle çocukların ve gençlerin interneti bilinçli, güvenli, etkin ve belli bir sorumlulukla kullanmaları hedeflendi. Atölye çalışmalarında, oyunlarda ve etkinliklerde oldukça eğlendikleri gözlemlenen çocukların, internetin ve teknolojinin fırsatları ve riskleri konusunda farkındalıkları da arttırılmış oldu.

Yorumlar

  • Henüz yorum yapılmadı. Hemen düşüncelerinizi yazarak ilk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum yapın
  • Doğrulama için e-posta adresinizin gerçek ve size ait olması gerekiyor.
  • E-posta adresiniz kesinlikle üçüncü kişilerle paylaşılmayacak, gizli kalacaktır.
  • Görünecek ad alanı için gerçek adınızı kullanmak zorunda değilsiniz.
  • İnternet üzerinde yapacağınız her işlem için IP adresinizin kayıt altına alındığını unutmamalısınız.
  • Yorumunuz yayınlanmadan önce editör onayından geçecektir.
lightbulb_outline Tıkla kazan! Kazandınız! Linke tıklayın! Anketi doldur kazan! türünden tekliflere aldanmayın. İnternette de tıpkı gerçek hayatta olduğu gibi "bedava" diye bir şey yoktur.
Toast Alert...