Size nasıl yardımcı olabilirim?
Dijital Oyunlar
AB KONSEYİ VE AVRUPA PARLAMENTOSU DİJİTAL HİZMETLER YASASI KONUSUNDA ANLAŞTI
İnternet ve Mahremiyet

AB KONSEYİ VE AVRUPA PARLAMENTOSU DİJİTAL HİZMETLER YASASI KONUSUNDA ANLAŞTI

Yazar(lar): Kürşat Bahaeddin CARDA | Grafik(ler): Evren GÜRDALAR | 29 April 2022, Friday 15:01 | 3,456 görüntüleme

AB Konseyi ile Avrupa Parlamentosu arasında Dijital Hizmetler Yasası (DSA) üzerinde varılan geçici siyasi anlaşma ile önemli bir adım atıldı. İnterneti Avrupa vatandaşları için daha güvenli bir alan haline getirmek amacıyla Konsey ve Avrupa Parlamentosu Dijital Hizmetler Yasası (DSA) üzerinde geçici bir siyasi anlaşmaya vardı.

Dijital Piyasalar Yasası ile birlikte DSA, dijital ekonomide yeniliğe elverişli bir dengeyi korurken, dijital devlerin ortaya çıkışının ve kullanıcılarının korunmasının getirdiği zorluklara uygun bir çerçeve tanımlayan dijital düzenlemenin direğini oluşturuyor. Bu bağlamda DSA; çevrimdışı olarak yasa dışı olanın çevrimiçi olarak da yasa dışı olması gerektiği ilkesinden hareketle dijital alanı yasa dışı içeriğin yayılmasına karşı korumayı ve kullanıcıların temel haklarının korunmasını amaçlıyor.

Dijital Hizmetler Yasası Kapsamı

DSA, AB'de hizmet sunan tüm çevrimiçi aracılar için geçerli olacak. İlgili hizmetlerin doğası ve kullanıcı sayısıyla orantılı olarak getirilen yükümlülüklerle çok büyük çevrimiçi platformlar (VLOP'ler) ve çok büyük çevrimiçi arama motorları (VLOSE'ler) daha katı kurallara muhatap olacak. Böylece Avrupa Birliği'nde aylık 45 milyondan fazla aktif kullanıcısı olan hizmetler, çok büyük çevrimiçi platformlar ve çok büyük arama motorları yükümlülüklerine tabi tutulurken, aylık 45 milyonun altında aktif kullanıcısı olan mikro ve küçük işletmeler yeni yükümlülüklerden muaf tutulacak.

Avrupa Düzeyinde Denetleme

DSA kapsamındaki gereksinimlerin etkin ve tek tip bir şekilde uygulanmasını sağlamak amacıyla Konsey ve Parlamento, bu tür aktörlere özgü yükümlülükler için VLOP'leri ve VLOSE'leri denetleme konusunda Komisyon'a münhasır yetki verecek. Bu işletmeler üye ülkelerle işbirliği içinde Avrupa düzeyinde denetlenecekler. Bu yeni denetim mekanizması, DSA kapsamındaki diğer aktörler ve gereksinimler için geçerli olmaya devam edecek olan menşe ülke ilkesini sürdürecek.

Risk Azaltma Analizi Yapma Zorunluluğu

DSA, çok büyük dijital platformlara ve hizmetlere, oluşturdukları sistemsel riskleri analiz etme ve risk azaltma analizi yapma zorunluluğu getirecek. Bu analiz her yıl yapılacak ve yasadışı içeriğin yayılmasını, temel haklar üzerindeki olumsuz etkileri, demokratik süreçler ve kamu güvenliği üzerinde etkisi olan hizmetlerin manipülasyonunu, cinsiyete dayalı şiddet ve reşit olmayanlar üzerinde olumsuz etkiler ile kullanıcıların fiziksel veya zihinsel sağlıkları için ciddi sonuçlarını azaltmayı amaçlayacak.

Kullanıcıları Yanıltmayı Amaçlayan Uygulamalar Yasaklanacak

DSA kapsamındaki çevrimiçi platformlar ve ara yüzler, 'karanlık kalıplar' olarak bilinen yanıltıcı ara yüzleri ve kullanıcıları yanıltmayı amaçlayan uygulamaları yasaklayacak.

Kullanıcılara ve yaptıkları seçimlere yönelik bilgileri iyileştirmek amacıyla tavsiye sistemlerinin parametreleri için şeffaflık getirilecek. VLOP'lar ve VLOSE'ler, kullanıcılara profillerine dayalı olmayan içerik önermek için bir sistem sunacak.

Çocukların Çevrimiçi Korunması

Reşit olmayanların erişebildiği platformlar, özellikle bir kullanıcının reşit olmadığının farkında olduklarında, çevrimiçi güvenliklerini sağlamak için özel koruma önlemleri almak zorunda kalacak. Platformların, AB yasalarında tanımlandığı şekilde, reşit olmayanların kişisel verilerinin kullanımına dayalı hedefli reklamlar sunması yasaklanacak.

Sonraki Adımlar

Metin teknik düzeyde nihai hale getirilecek ve hem Parlamento hem de Konsey resmi onayını vermeden önce hukukçular-dilbilimciler tarafından doğrulanacak. Bu süreç tamamlandığında AB Resmi Gazetesi'nde yayımlanmasından yirmi gün sonra yürürlüğe girecek ve kurallar on beş ay sonra uygulanmaya başlayacak.

23-27 Mayıs tarihleri arasında AP İç Pazar Komitesi'nden bir heyet, Meta, Google ve Apple gibi şirketlerin genel merkezlerini ziyaret edeceği Silikon Vadisi'ne (Amerika Birleşik Devletleri) giderek yeni mevzuatın nasıl olacağını ayrıntılarıyla anlatacak.

Böylece Dijital Hizmetler Yasası ile internette yasa dışı içeriğin yayılmasını önlemek ve dijital ortamda temel hakları korumak, daha güvenli ve daha açık bir internet için geleceğin standartlarını ve şirketler için adil rekabet kurallarını belirlemek adına önemli bir adım atılmış oldu.

Yorumlar

  • Henüz yorum yapılmadı. Hemen düşüncelerinizi yazarak ilk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum yapın
  • Doğrulama için e-posta adresinizin gerçek ve size ait olması gerekiyor.
  • E-posta adresiniz kesinlikle üçüncü kişilerle paylaşılmayacak, gizli kalacaktır.
  • Görünecek ad alanı için gerçek adınızı kullanmak zorunda değilsiniz.
  • İnternet üzerinde yapacağınız her işlem için IP adresinizin kayıt altına alındığını unutmamalısınız.
  • Yorumunuz yayınlanmadan önce editör onayından geçecektir.
lightbulb_outline Gerçek hayatta yapmayacağınız hiçbir şeyi, internet ortamında da yapmayın.
Toast Alert...