Size nasıl yardımcı olabilirim?
Dijital Oyunlar
BTK Bünyesinde Robotik Kodlama Eğitimi Düzenlendi
2 February 2018, Friday 00:15

BTK Bünyesinde Robotik Kodlama Eğitimi Düzenlendi

Yazar(lar): Gülbahar Aytekin | 2 February 2018, Friday 00:15 | 5,812 görüntüleme

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu bünyesinde, İlköğretim 5. 6. 7. ve 8. sınıflardan oluşan toplam 45 öğrenciye “Robotik Kodlama Eğitimi” verildi.


Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu bünyesinde, 2017 Ağustos ayında 7-14 yaş grubundaki çocuklara yönelik düzenlenen “Yarını Kodlayanlar” Eğitim Programı’nın devamı niteliğinde, 25-26 Ocak 2018 tarihinde, ilköğretim 5.6.7. ve 8. sınıflardan oluşan 45 öğrenciye “Robotik Kodlama Eğitimi” verildi.

Bilgisayara verilen komutlar Bilgisayar Alfabesi de denilen kodlarla yazılıyor. Bilgisayara bir görevi yerine getirmesi için yazılan komutlara ise “kodlama” adı veriliyor. Kodlamanın mantığını küçük yaşta öğrenen çocuklarda; problem çözme, iletişim becerileri, eleştirel düşünme, üretme ve yaratıcılık gibi temel becerilerin arttığı biliniyor. Kodlama eğitimi ile çocuklar ayrıca, bilgisayarla üretim yapmayı, neden- sonuç ilişkisi kurmayı, kendilerini ifade etmeyi, problemlere çözümler üretmeyi öğreniyorlar. Aynı zamanda projeler tasarlayarak kendilerine olan özgüvenlerini de artırmış oluyorlar. Dolayısıyla bilgisayar üzerinde herhangi bir şey üretebilmek için öncelikle bilgisayar dili olan “kodlamayı” öğrenmek, çağın gereklerinden biri haline gelmiş durumda.

Teknoloji çağının yeni fakat bir o kadar da önem kazanan kavramı “Computational Thinking”, “Bilgisayarca Düşünme”, “Sayısal Düşünme” gibi çözüm odaklı becerileri artırmanın bir yolu olarak da, algoritmik düşünmeyi öğrettiği ve geliştirdiği için "kodlama eğitimi", dijital çağın olmazsa olmazlarından biri olarak karşımıza çıkıyor.

Bu noktada Steve Jobs’ın “Herkes bir bilgisayarın nasıl programlanacağını öğrenmeli. Çünkü nasıl düşünüleceğini öğretir.” Sözü yeniden hatırlanmalı.

Teknolojiyi tüketen değil, kendi yerli ve milli teknolojisini üreten bir toplum olma yolunda, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumunda verilen Robotik Kodlama Eğitiminin öncelikli amacı, kodlamanın kendisini öğretmenin yanı sıra, matematiksel düşünme becerisi zayıf olarak nitelendirilen öğrencilerin karmaşık matematiksel fikirleri kullanmalarına yardımcı olmaktır. Robotik Kodlama Eğitimi diğer becerileri geliştirmeyi sağlayan bir araç olarak kullanılarak, bu sayede öğrenme çıktıları geliştirilip, öğrencilerin motivasyonu da artmaktadır. Kodladıkları robotların hareket ettiğini görmek, başarmış olmanın verdiği tatmin duygusu ve kazanımı, öğrencilerin etkinliklere katılımını da aktif tutmaktadır.

Yaptıkları kodlama ile robotlarını hareket ettiren öğrenciler, eğitim sonunda eğitmenler eşliğinde kısa bir yarışma da gerçekleştirdiler. Robotik Kodlama Eğitiminden oldukça memnun ayrılan öğrenciler, kodlama ile küçük yaşta tanışmış olmanın avantajını yaşamış oldular.

Yorumlar

  • Henüz yorum yapılmadı. Hemen düşüncelerinizi yazarak ilk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum yapın
  • Doğrulama için e-posta adresinizin gerçek ve size ait olması gerekiyor.
  • E-posta adresiniz kesinlikle üçüncü kişilerle paylaşılmayacak, gizli kalacaktır.
  • Görünecek ad alanı için gerçek adınızı kullanmak zorunda değilsiniz.
  • İnternet üzerinde yapacağınız her işlem için IP adresinizin kayıt altına alındığını unutmamalısınız.
  • Yorumunuz yayınlanmadan önce editör onayından geçecektir.
lightbulb_outline İnternet ortamında tanımadığınız kişilere cevap vermeyin, tekliflerini reddedin, size gönderdikleri mesajları açmadan silin!
Toast Alert...