Size nasıl yardımcı olabilirim?
Dijital Oyunlar
BTK, EBEVEYNLER İÇİN DİJİTAL MAHREMİYET REHBERİ HAZIRLADI
İnternet ve Mahremiyet

BTK, EBEVEYNLER İÇİN DİJİTAL MAHREMİYET REHBERİ HAZIRLADI

Yazar(lar): Gülbahar AYTEKİN | 9 June 2021, Wednesday 17:29 | 4,328 görüntüleme

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu, “Güvenli İnternet Merkezi” bünyesinde Çocuklar için Dijital Mahremiyet Rehberi’nden sonra, Ebeveynler için de Dijital Mahremiyet Rehberi hazırlandı.

İnternetin bilinçli, güvenli, etkin ve doğru kullanımı amacıyla kurulduğu yıldan (2016) bu yana pek çok çalışma yürüten Güvenli İnternet Merkezi, toplumda dijital farkındalık oluşturmak, var olan dijital bilinç düzeyini artırmak için özellikle çocukların ve gençlerin dijital dünyada güvenlikleri için çalışmalar yürütmektedir.

Dijital mecralarda güvenliği sağlamanın ilk adımı ise Dijital Mahremiyet Bilincinin toplumsal boyutta kazanılmasından geçmektedir. Hızla dijitalleşen günümüz dünyasında, mahremiyetin sınırları giderek silikleşmekte ve değişmektedir. “Dijital Mahremiyet Bilincinin” kazanılması ve sürekli gelişen teknolojiler karşısında bu bilincin korunması, gerek ebeveynler gerekse gençler ve çocuklar için internet ortamlarından en yüksek seviyede faydalanabilmek, tehlikelerini ise en aza indirebilmenin altın anahtarı haline gelmiştir.

Sosyal medya mecralarının yoğun bir şekilde kullanılması ve özellikle “paylaşım” yoluyla her türlü verinin bu ortamlara aktarılması mahremiyetin ihlal edilmesine ve güvenliğin riske atılmasına sebep olmaktadır. "Sharenting - Paylaşan Ebeveynlik" kavramı dijital mecraları kullanan ebeveynler tarafından özellikle bilinmelidir. Sharenting, çocukların bebeklikten itibaren önemli anlarının, ebeveynleri tarafından internette aşırı bir şekilde paylaşılması demektir. Ebeveynler sosyal medya mecralarında, çocuklarının mahremiyetini ihlal eden fotoğraf ve bilgi paylaşımları yapmaktan kaçınmalı; dijital mecralarda, kişisel her türlü bilgi, belge, görüntü, video vb. içerikler paylaşırken son derece hassas davranmalıdır. İnternet ve sosyal medya ortamlarında her zaman için, istismarcıların, kötü niyetli kişilerin ve Pedofillerin varlığı göz önünde bulundurulmalıdır.

Dijital Mahremiyetin korunması aynı zamanda kişisel verilerin korunması demektir. İnternette gezinilen siteler, sosyal medyada gerçekleşen yazışmalar, yapılan beğeniler, paylaşılan fotoğraflar, etkileşimler ve yapılan her hareket ile bu ortamlarda “Dijital Ayak İzleri” bırakılmaktadır. Dijital Ayak İzlerinin artması ise Dijital Mahremiyetin ihlaline sebep olabilmektedir.

Ebeveynler İçin Dijital Mahremiyet Rehberi’nde Neler Var?

Dijital Mahremiyet Rehberi, Dijital Mahremiyeti Korumaya Yönelik Tavsiyeler, Akıllı Cihazlarda Güvenlik ve Mahremiyet, Sharenting (Paylaşan Ebeveynlik), Dijital Oyunlarda Mahremiyet ve Siber Zorbalık, Sosyal Ağlarda Hak ve Sorumluluklar gibi pek çok konuda ebeveynlere yol gösterici bir rehber.

Ebeveynler, kendilerinin ve çocuklarının dijital ortamlarda mahremiyetlerini ve güvenliklerini korumak ve bu konuda bilgi edinmek için Dijital Mahremiyet Rehberi’ne Güvenli İnternet Merkezi Bilinçlendirme Portalı üzerinden
ulaşabilirler.

Dünya örneklerinde olduğu gibi, ülkemizde de Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu bünyesinde faaliyet gösteren Güvenli İnternet Merkezi, İnternet Bilgi İhbar, Yardım Platformu ve Bilinçlendirme Web Portalı olmak üzere 3 bileşenden oluşmakta ve toplumda dijital bilincin artırılması için çalışmalarına devam etmektedir. Güvenli İnternet Merkezi çalışma ve faaliyetlerine, Bilinçlendirme, İhbar ve Yardım bölümleri olmak üzere ayrı ayrı ulaşılabilmektedir.

Yorumlar

  • Henüz yorum yapılmadı. Hemen düşüncelerinizi yazarak ilk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum yapın
  • Doğrulama için e-posta adresinizin gerçek ve size ait olması gerekiyor.
  • E-posta adresiniz kesinlikle üçüncü kişilerle paylaşılmayacak, gizli kalacaktır.
  • Görünecek ad alanı için gerçek adınızı kullanmak zorunda değilsiniz.
  • İnternet üzerinde yapacağınız her işlem için IP adresinizin kayıt altına alındığını unutmamalısınız.
  • Yorumunuz yayınlanmadan önce editör onayından geçecektir.
lightbulb_outline İnterneti, ailenize ve arkadaşlarınıza değişmeyin!
Toast Alert...