Size nasıl yardımcı olabilirim?
Dijital Oyunlar
GÜVENLİ İNTERNET TIRI ÖĞRENCİLERLE BULUŞMAYA BAŞLADI
16 March 2018, Friday 00:19

GÜVENLİ İNTERNET TIRI ÖĞRENCİLERLE BULUŞMAYA BAŞLADI

Yazar(lar): Gülbahar AYTEKİN | 16 March 2018, Friday 00:19 | 4,360 görüntüleme

Türkiye çapında çocukların ve gençlerin yeni teknolojilerle doğrudan etkileşimlerini sağlayarak, teknolojinin doğru kullanılmasını ve bu konuda onları bilinçlendirmeyi amaçlayan Güvenli İnternet Tırı okulları ziyaretine başladı!

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu bünyesinde faaliyete geçirilen Güvenli İnternet Tırı, 1 Mart 2018 tarihinde Ankara’daki öğrencilerle buluşmaya başladı.

Teknolojiye ulaşma fırsatı kısıtlı olan çocuklara teknolojinin fırsatlarını sunmak; teknoloji ile iç içe olan çocuklarda ise internetin bilinçli, güvenli ve etkin kullanımı konusunda farkındalık oluşturmak amacıyla çalışmalarına başlayan Güvenli İnternet Tırı, ilk olarak Ankara’nın Altındağ ilçesinde bulunan Nihat Başakar İlkokulu ve Osmangazi Ortaokulu ile Gölbaşı ilçesinde bulunan Sevgi Koleji öğrencileri ile buluştu.

Türkiye çapında çocukların ve gençlerin yeni teknolojilerle doğrudan etkileşimlerini sağlamak için yola koyulan Güvenli İnternet Tır'ında öğrencilerin deneyimleyebileceği farklı alanlar mevcut.

Teknolojinin doğru kullanılmasını ve bu konuda çocukları bilinçlendirmeyi amaçlayan “yarışmada” öğrenciler ellerindeki keypadlerle, yaşlarına uygun soruları cevaplayarak dijital dünyaya ait bilgiler ediniyorlar.

Kodlama alanında ise, mBot ile robotu hareket ettiren ve robotik kodlamayı deneyimleyen öğrenciler, meyvelerle hazırlanmış kuiz sorularını cevaplıyor, muzlarla piyano çalıyorlar. Arduino kartı ile sensörler kullanılarak yapılan “Turuncu ile Sensörler Oyununda” öğrenciler elektronik ve sensörler hakkında bilgi ediniyorlar.

Ayrıca, Sanal Gerçeklik gözlüğüyle dağa tırmanma ve değişik oyunlar oynuyorlar. Güvenli İnternet Tırında öğrenciler, hem eğlenme hem de İnternet ve teknoloji dünyası ile ilgili pek çok bilgi edinme fırsatını da yakalamış oluyorlar.

Güvenli İnternet Tırı, çocuklara ve gençlere, oldukça faydalı, eğlenceli ve büyüleyici bir dünya sunuyor. Yeni teknolojileri, doğru bir zeminde ve doğru bir şekilde tanıma imkânı bulamayan çocuklar ve gençler için faaliyete geçirilen Güvenli İnternet Tırı Projesi, şimdiye kadar bine yakın öğrenci ile buluştu. Güvenli İnternet Tırı, Ankara ili ve Türkiye genelinde okulları ziyaret etmeye devam edecek.

Yorumlar

  • Henüz yorum yapılmadı. Hemen düşüncelerinizi yazarak ilk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum yapın
  • Doğrulama için e-posta adresinizin gerçek ve size ait olması gerekiyor.
  • E-posta adresiniz kesinlikle üçüncü kişilerle paylaşılmayacak, gizli kalacaktır.
  • Görünecek ad alanı için gerçek adınızı kullanmak zorunda değilsiniz.
  • İnternet üzerinde yapacağınız her işlem için IP adresinizin kayıt altına alındığını unutmamalısınız.
  • Yorumunuz yayınlanmadan önce editör onayından geçecektir.
lightbulb_outline Üslup her şeydir. İnternette nazik ve saygılı bir dil kullanın. Hiç kimsenin kişiliğini ve çevrimiçi itibarını zedeleyici davranışlarda bulunmayın.
Toast Alert...