Size nasıl yardımcı olabilirim?
Dijital Oyunlar
İKİNCİ GEZİCİ GÜVENLİ İNTERNET TIRI ÖĞRENCİLERLE BULUŞMAYA BAŞLADI!
8 November 2019, Friday 17:32

İKİNCİ GEZİCİ GÜVENLİ İNTERNET TIRI ÖĞRENCİLERLE BULUŞMAYA BAŞLADI!

Yazar(lar): Gülbahar AYTEKİN | 8 November 2019, Friday 17:32 | 3,138 görüntüleme

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu bünyesinde faaliyete geçirilen, İkinci Gezici Güvenli İnternet Tırı, 2019 - 2020 eğitim öğretim yılı ile birlikte öğrencilerle buluşmaya başladı.

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu bünyesinde faaliyete geçirilen, Gezici Güvenli İnternet Tırının ikincisi, 2019 - 2020 eğitim öğretim yılı ile birlikte Türkiye genelinde öğrencilerle buluşmaya başladı.

Teknolojiye ulaşma fırsatı kısıtlı olan öğrencilere teknolojinin fırsatlarını göstermek, teknoloji ile yoğun temas içerisinde olan öğrencilerde ise, teknolojinin bilinçli, doğru, güvenli ve etkin kullanımı konusunda farkındalık oluşturmak amacıyla çalışmalarına başlayan İkinci Gezici Güvenli İnternet Tırı, ilk ziyaretini Kayseri’ye gerçekleştirdi.

Faaliyete başladığı 2018 yılından bu yana pek çok okulu ziyaret eden ve çok sayıda öğrenci ile buluşan Gezici Güvenli İnternet Tırı’nın son ziyareti Ankara’nın Altındağ ilçesinde bulunan Fikri İnal İlköğretim Okulu oldu.

Türkiye çapında çocukların ve gençlerin yeni teknolojilerle doğrudan ve bilinçli bir şekilde etkileşimlerini sağlamak için yola koyulan İkinci Güvenli İnternet Tırında öğrencilerin deneyimleyebileceği farklı alanlar mevcut.

Güvenli İnternet Tırında Neler Var?

Gezici Güvenli İnternet Tırı 3 ana bölümden oluşuyor. Birinci bölümde, Artırılmış Gerçeklik Gözlüğü bulunuyor. Bu gözlük VR gözlüklerin de ötesinde kullananlara farklı bir mekândaymış hissi veriyor. Çocuklar, dağa tırmanma, lunapark oyunu, ok atma basket atma gibi oyunlarını bu şekilde oynayarak deneyimliyorlar.

İkinci bölümde öğrencilere, internetin güvenli ve bilinçli kullanılmasına yönelik BTK uzmanları tarafından iki farklı oturumda seminerler veriliyor.

Seminerlerde öğrencilere, İnternette bulunan zararlı içeriklerden nasıl korunacakları, internet kullanırken kişisel bilgilerini neden korumaları gerektiği anlatılıyor. Sanal zorbalara karşı farkındalık oluşması için bilgiler veriliyor. Öğrencilere İnternetin fırsatları ve riskleri gösteriliyor.

Ayrıca bu kısımda, teknolojinin doğru kullanılmasını ve bu konuda çocukları bilinçlendirmeyi amaçlayan 5 sorudan oluşan kısa bir bilgi yarışması yapılıyor. Yarışmada öğrenciler ellerindeki keypadlerle, yaşlarına uygun soruları cevaplayarak dijital dünyaya ait bilgiler ediniyorlar.

Üçüncü bölümde 3D yazıcı ve robotik kodlama alanı bulunuyor. Öğrenciler, 3 boyutlu yazıcı teknolojisini görmüş oluyor ve mbot robotlarını hareket ettirmenin sevincini yaşıyorlar.

Kodlama alanında, mBot ile robotu hareket ettiren ve robotik kodlamayı deneyimleyen öğrenciler, meyvelerle hazırlanmış kuiz sorularını cevaplıyor, muzlarla piyano çalıyorlar.

Çocukların ve öğrencilerin ilgisi çeken pek çok ileri düzeyde teknoloji alanının bulunduğu Gezici Güvenli İnternet Tırında öğrenciler, hem eğlenme hem de İnternet ve teknoloji dünyası ile ilgili pek çok bilgi edinme fırsatını da yakalamış oluyor.

Gezici Güvenli İnternet Tırı, çocuklara ve gençlere, oldukça faydalı, eğlenceli ve büyüleyici bir dünya sunuyor. Yeni teknolojileri, doğru bir zeminde ve doğru bir şekilde tanıma imkânı bulamayan çocuklar ve gençler için faaliyete geçirilen 2. Gezici Güvenli İnternet Tırı Projesinde ayrıca drone ile çekimler de yapıldı.

Drone ile yapılan çekimler, ebeveynlerin mavi gökyüzünde uçurtma uçurdukları zamanlarda yaşadığı heyecanı hatırlattı. Teknolojinin ilerlemesiyle birlikte çocuklar artık gökyüzünde drone izliyorlar...

Faaliyete geçirilen İkinci Gezici Güvenli İnternet Tırı, Ankara ili ve Türkiye genelinde okulları ve öğrencileri ziyaret etmeye devam edecek.

Yorumlar

  • Henüz yorum yapılmadı. Hemen düşüncelerinizi yazarak ilk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum yapın
  • Doğrulama için e-posta adresinizin gerçek ve size ait olması gerekiyor.
  • E-posta adresiniz kesinlikle üçüncü kişilerle paylaşılmayacak, gizli kalacaktır.
  • Görünecek ad alanı için gerçek adınızı kullanmak zorunda değilsiniz.
  • İnternet üzerinde yapacağınız her işlem için IP adresinizin kayıt altına alındığını unutmamalısınız.
  • Yorumunuz yayınlanmadan önce editör onayından geçecektir.
lightbulb_outline Unutmayın, gerçek hayatta suç sayılan her şey, internette de suçtur.
Toast Alert...