Size nasıl yardımcı olabilirim?
Dijital Oyunlar
İNTERNET DOLANDIRICILARINA GEÇİT VERMEYİN!
29 May 2019, Wednesday 15:09

İNTERNET DOLANDIRICILARINA GEÇİT VERMEYİN!

Yazar(lar): Gülbahar AYTEKİN - Gazeteci | 29 May 2019, Wednesday 15:09 | 94,378 görüntüleme

İnternet Dolandırıcılarının ortak noktası, kişilerin farkına bile varamayacakları yöntemler geliştirerek, banka hesap bilgileri, şifre gibi önemli kişisel bilgilere erişmek ve kişilere maddi-manevi kayıplar yaşatmaktır.

Günümüzde pek çok işlem internet üzerinden gerçekleştiriliyor. İnternet üzerinden gerçekleştirilen işlemler büyük kolaylıklar sağlarken, bir takım riskleri de beraberinde getiriyor. Bu risklerin en önemli ayağından biri de “Sanal Dolandırıcılık”. İnternet dolandırıcıları her geçen gün yeni bir mecra ve yeni bir yöntem bularak kullanıcıları dolandırmaya devam ediyor.

Sanal Dolandırıcıların ortak noktası, kişilerin farkına bile varamayacakları yöntemler geliştirerek, banka hesap bilgileri, şifre gibi önemli kişisel bilgilere erişmek ve kişilere maddi kayıplar yaşatmaktır.

Tıklama dolandırıcılığından, internet bankacılığı dolandırıcılığına, sahte web sitesi dolandırıcılığından, SMS ve e-posta dolandırıcılığına kadar pek çok yöntem kullanan internet dolandırıcılarına karşı çok dikkatli olmak gerekiyor.

Sanal Dolandırıcı

Sanal Dolandırıcılara Karşı Bilinçli Olun

İnternet ortamında bulunan kötü niyetli kişiler çok farklı yollardan karşımıza çıkabiliyor. Kimi zaman sosyal medya mecralarında sahte hesaplarla, kimi zaman aslını taklit eden sahte web siteleri ile kimi zaman dolaşıma soktukları zararlı yazılımlar içeren bir link ile (tıklama dolandırıcılığı), kimi zaman da e-posta ve SMS (kısa mesaj) dolandırıcılığı olarak karşımıza çıkmaktadırlar. Kullanılan yöntemler farklı farklı olsa da dolandırıcılık olaylarından ve tuzağa düşüren içeriklerden korunmanın yolları aynı. İnternet dolandırıcılarının kullandıkları yöntemler her geçen gün değişse ve güncellense de, doğru bilgi, yeterli dikkat ve bilinçli kullanım ile bu tür olumsuz olayların önüne geçmek imkansız değil.

 • Bir internet sitesinin arama motorlarında arandığında ilk sıralarda çıkıyor, yer alıyor olması o sitenin güvenilir olduğu anlamına gelmez. Güvenilir bir internet sitesinde, özenle hazırlanmış “Hakkında” ve “İletişim” bilgisinin yanı sıra kullanıcılara yeterli ve doğru bilgiler sunan içerikler, adres veya iletişim kurulacak bir kanal telefon numarası vb. gibi bilgiler olmalıdır.

 • Sosyal medyada reklam ve sponsorlu olarak yayınlanan veya bilinirliği fazla olan internet sitelerini taklit eden, sahte web sitelerinde ve aynı şekilde sahte mobil uygulamalarda her hangi bir işlem yapılmamalı, bu türden güvensiz platformlar kullanılmamalı ve kişisel bilgiler paylaşılmamalıdır.

 • Çoğu zaman sahte adresler, orijinallerinden bir harf, bir karakter veya bir sayı farkı ile dolaşıma sokulur. Bu yüzden bir linke tıklamadan önce adresin doğru ve orijinal olup olmadığı anlaşılmalı ve adres dikkatli bir şekilde incelenmelidir.

 • İnternet sitelerinin “https” protokolüne sahip olması, bağlantının şifrelendiğini gösterir ve bilgilerin 3. kişilere sızdırılması büyük ölçüde engellenmiş olur.

 • Özellikle sosyal medya platformlarında yayılan tıklama dolandırıcılığı yani “Oltalama- Phishing” saldırılarından korunmak için güvenilir olmayan-şüpheli linklere tıklanmamalıdır.

 • İnternet ve sosyal paylaşım ağlarında; para kazanmayı vadeden, hediye-ödül kazandığınızı iddia eden, para-hediye teklif eden, sizden para talep eden, tehdit eden, korkutan, yalan bilgiler ile sizi eyleme geçirmeye zorlayan mesaj, e-posta, SMS ve sosyal medya yorumlarına itibar edilmemelidir.

 • İnternet ve sosyal medya ortamlarında sıkça kullanılan sosyal mühendislik, insanın duygusal dikkatsizliğinin, eğilimlerinin, zaaflarının kullanılması yolu ile gerçekleştirilmektedir. Dikkatli ve sorgulayıcı olunmalıdır.

Dolandırıcı Zaaf

İnternet ortamında ve sosyal medyada karşılaşılan zararlı içerik, kimlik hırsızlığı ve kişisel verileri çalmaya yönelik hesap ve internet adreslerini ihbar edip resmi kurumlara bildirmek bir vatandaşlık görevidir. Bu tür içeriklerin, paylaşımların ve sahte hesapların şikayet edilmesi kontrol mekanizmalarının daha hızlı harekete geçirilmesi açısından da son derece önemlidir:

 • Sosyal medya platformlarında yayınlanan sahte hesaplar, zararlı içerikler paylaşım yapıldığı sosyal medya ortamının şikayet seçeneklerini kullanıp bildirim yapılarak içeriğin çıkarılması, hesabın kapatılması sağlanabilir.

 • İnternet ortamında sosyal medyada karşılaşılan yasal olmayan zararlı içerikler Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu tarafından yürütülen İnternet Bilgi İhbar Merkezi’ne https://www.ihbarweb.org.tr bildirilebilir.

 • Kimlik hırsızlığı, dolandırıcılık, bilgi güvenliğine yönelik tehdit oluşturan içerikler Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu bünyesinde çalışmalarını sürdüren Ulusal Siber Olaylara Müdahale Merkezi internet sitesine (USOM, TR-CERT) https://www.usom.gov.tr/ihbar-bildir.html ihbar edilebilir.

 • Vatandaşlar, İnternetin bilinçli, güvenli ve etkin bir şekilde kullanılması amacı ile kurulmuş ve bu ortamlarda bulunan sorunlara çözümler sunan “İnternet Yardım Merkezi’ne” https://www.internetyardim.org.tr/ başvurabilirler.

 • İnternet kullanıcılarını internetin zararlı içeriklerinden büyük oranda korumak için, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu tarafından hayata geçirilen, Güvenli İnternet Hizmeti http://www.guvenlinet.org/ tercih edilebilir.

Yorumlar

 • Henüz yorum yapılmadı. Hemen düşüncelerinizi yazarak ilk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum yapın
 • Doğrulama için e-posta adresinizin gerçek ve size ait olması gerekiyor.
 • E-posta adresiniz kesinlikle üçüncü kişilerle paylaşılmayacak, gizli kalacaktır.
 • Görünecek ad alanı için gerçek adınızı kullanmak zorunda değilsiniz.
 • İnternet üzerinde yapacağınız her işlem için IP adresinizin kayıt altına alındığını unutmamalısınız.
 • Yorumunuz yayınlanmadan önce editör onayından geçecektir.
lightbulb_outline Üslup her şeydir. İnternette nazik ve saygılı bir dil kullanın. Hiç kimsenin kişiliğini ve çevrimiçi itibarını zedeleyici davranışlarda bulunmayın.
Toast Alert...