Size nasıl yardımcı olabilirim?
Dijital Oyunlar
İNTERNET DOLANDIRICILARINA GEÇİT VERMEYİN!
29 May 2019, Wednesday 15:09

İNTERNET DOLANDIRICILARINA GEÇİT VERMEYİN!

Yazar(lar): Gülbahar AYTEKİN - Gazeteci | 29 May 2019, Wednesday 15:09 | 49,650 görüntüleme

İnternet Dolandırıcılarının ortak noktası, kişilerin farkına bile varamayacakları yöntemler geliştirerek, banka hesap bilgileri, şifre gibi önemli kişisel bilgilere erişmek ve kişilere maddi kayıplar yaşatmaktır.

Günümüzde pek çok işlem internet üzerinden gerçekleştiriliyor. İnternet üzerinden gerçekleştirilen işlemler büyük kolaylıklar sağlarken, bir takım riskleri de beraberinde getiriyor. Bu risklerin en önemli ayağından biri de “Sanal Dolandırıcılık”. İnternet dolandırıcıları her geçen gün yeni bir mecra ve yeni bir yöntem bularak vatandaşı dolandırmaya devam ediyor.

Sanal Dolandırıcıların ortak noktası, kişilerin farkına bile varamayacakları yöntemler geliştirerek, banka hesap bilgileri, şifre gibi önemli kişisel bilgilere erişmek ve kişilere maddi kayıplar yaşatmak.

Tıklama dolandırıcılığından, e-ticarete, internet bankacılığı dolandırıcılığından, aslını taklit eden sahte web sitesi dolandırıcılığına kadar pek çok yöntem kullanan internet dolandırıcılarına karşı dikkatli olmak gerekiyor.

Sanal Dolandırıcı

Sanal Dolandırıcılara Karşı Bilinçli Olun

İnternet ortamında bulunan kötü niyetli kişiler kimi zaman sosyal medya mecralarında sahte hesaplarla, kimi zaman aslını taklit eden sahte web siteleri ile kimi zaman tıklanan zararlı bir “link” ile kimi zaman da e-posta ile karşımıza çıkabiliyor. Kullanılan yöntemler farklı farklı olsa da bu tür tuzağa çeken içeriklerden korunmanın yolları aynı. İnternet dolandırıcılarının kullandıkları yöntemler her geçen gün değişse de, doğru bilgi, yeterli dikkat ve bilinçli kullanım ile bu tür olumsuz olayların önüne geçmek mümkün.

 • Herhangi bir internet sitesinin arama motorlarında ilk sıralarda yer alması o sitenin her zaman “güvenilir” olduğu anlamına gelmez. Güvenilir bir internet sitesinde, özenle hazırlanmış “Hakkında” ve “İletişim” bilgisinin yanı sıra kullanıcılara yeterli ve doğru bilgiler sunan içerikler olmalıdır.

 • Sosyal medyada yayılan özellikle bilinirliği fazla olan internet sitelerini taklit eden, sahte adreslere ve mobil uygulamalara tıklayarak her hangi bir işlem yapılmamalı, kişisel bilgiler paylaşılmamalıdır.

 • Çoğu zaman sahte adresler, orijinallerinden bir harf veya bir sayı farkı ile dolaşıma sokulur. Bu yüzden bir linke tıklamadan önce adres dikkatlice incelenmelidir.

 • İnternet sitelerinin “https” protokolüne sahip olması, bağlantının şifrelendiğini gösterir ve bilgilerin 3. kişilere sızdırılması büyük ölçüde engellenmiş olur.

 • Özellikle sosyal medya platformlarında giderek yaygınlaşan tıklama dolandırıcılığı yani “Oltalama- Phishing” saldırılarından korunmak için güvenilir olmayan-şüpheli linklere tıklanmamalıdır.

 • İnternet ve sosyal paylaşım ağlarında; para kazanmayı vadeden, hediye-ödül kazandığınızı iddia eden ve bu yüzden sizden para talep eden veya size para-hediye teklif edenlerden uzak durulmalıdır.

 • İnternet ve sosyal medya ortamlarında sıkça kullanılan sosyal mühendislik, insanın duygusal dikkatsizliğinin, eğilimlerinin, zaaflarının kullanılması yolu ile gerçekleştirilmektedir. Dikkatli ve sorgulayıcı olunmalıdır.

Dolandırıcı Zaaf

İnternet ortamında ve sosyal medyada karşılaşılan zararlı içerik, kimlik hırsızlığı ve kişisel verileri çalmaya yönelik hesap ve internet adreslerini ihbar edip resmi kurumlara bildirmek vatandaşlık görevidir. Bu tür içeriklerin, paylaşımların ve sahte hesapların şikayet edilmesi kontrol mekanizmalarının daha hızlı harekete geçirilmesi açısından da son derece önemlidir:

 • Sosyal medya platformlarında yayınlanan sahte hesaplar, zararlı içerikler paylaşım yapıldığı sosyal medya ortamının şikayet seçeneklerini kullanıp bildirim yapılarak içeriğin çıkarılması, hesabın kapatılması sağlanabilir.

 • İnternet ortamında sosyal medyada karşılaşılan yasal olmayan zararlı içerikler Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu tarafından yürütülen İnternet Bilgi İhbar Merkezi’ne https://www.ihbarweb.org.tr bildirilebilir.

 • Kimlik hırsızlığı, dolandırıcılık, bilgi güvenliğine yönelik tehdit oluşturan içerikler Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu bünyesinde çalışmalarını sürdüren Ulusal Siber Olaylara Müdahale Merkezi internet sitesine (USOM, TR-CERT) https://www.usom.gov.tr/ihbar-bildir.html ihbar edilebilir.

 • Vatandaşlar, İnternetin bilinçli, güvenli ve etkin bir şekilde kullanılması amacı ile kurulmuş ve bu ortamlarda bulunan sorunlara çözümler sunan “İnternet Yardım Merkezi’ne” https://www.internetyardim.org.tr/ başvurabilirler.

 • İnternet kullanıcılarını internetin zararlı içeriklerinden büyük oranda korumak için, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu tarafından hayata geçirilen, Güvenli İnternet Hizmeti http://www.guvenlinet.org/ tercih edilebilir.

Yorumlar

 • Henüz yorum yapılmadı. Hemen düşüncelerinizi yazarak ilk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum yapın
 • Doğrulama için e-posta adresinizin gerçek ve size ait olması gerekiyor.
 • E-posta adresiniz kesinlikle üçüncü kişilerle paylaşılmayacak, gizli kalacaktır.
 • Görünecek ad alanı için gerçek adınızı kullanmak zorunda değilsiniz.
 • İnternet üzerinde yapacağınız her işlem için IP adresinizin kayıt altına alındığını unutmamalısınız.
 • Yorumunuz yayınlanmadan önce editör onayından geçecektir.
lightbulb_outline Bağımlılık sorunlarının önüne geçmek için, internette geçirdiğiniz süreyi sınırlandırın.
Toast Alert...