Size nasıl yardımcı olabilirim?
Dijital Oyunlar
ITU 2022 HEDEFLERİ: EVRENSEL BAĞLANTI VE SÜRDÜRÜLEBİLİR DİJİTAL DÖNÜŞÜM
İnternette Bilgi Güvenliği ve Alışveriş

ITU 2022 HEDEFLERİ: EVRENSEL BAĞLANTI VE SÜRDÜRÜLEBİLİR DİJİTAL DÖNÜŞÜM

Grafik(ler): Evren GÜRDALAR | 17 May 2022, Tuesday 15:59 | 3,257 görüntüleme

Uluslararası Telekomünikasyon Birliği (ITU)’nin en önemli karar organı olan Konseyin düzenlediği toplantı Cenevre’de yapıldı. ITU 2022 Hedeflerini; Evrensel Bağlantı ve Sürdürülebilir Dijital Dönüşüm olarak belirledi.

Konsey toplantısında ITU Genel Sekreteri Houlin Zhao, faaliyetlerini ve sonuçlarını gözden geçirdiğinde ITU’nun, COVID-19 salgını sırasında neler başardığını ifade etmekten memnuniyet duyduğunu, en son Dünya Telekomünikasyon Standardizasyon Meclisi’nin (WTSA) ve altıncı Dünya Telekomünikasyon/ICT Politika Forumu’nun (WTPF-21) zorlu zamanlarda ITU'nun direncini kanıtladığını belirtti.

https://www.guvenliweb.org.tr/dosya/kI1BZ.jpg

Zhao, bu konferansların, uluslararası işbirliğinin temel öneminin ve herkes için dijital dönüşümü hızlandırma ihtiyacının altını çizdiğini ve bundan sonra tüm yönetimlerin katılımı için adil fırsatların en iyi nasıl sağlanabileceği noktasında bir köşe taşı olduğunu ifade etti.

Toplantıda Eşitsizlikler Ele Alındı

Çoğu gelişmekte olan ülkelerde yaşayan 2,9 milyar insanın dünya çapında hala internet bağlantısız olduğu bir zamanda 2024-2027 ITU Stratejik Planı taslağında, iki net hedef belirlendi: Evrensel bağlantı ve sürdürülebilir dijital dönüşüm.

https://www.guvenliweb.org.tr/dosya/Ojn4Z.jpg

Konuya ilişkin Zhao, “COVID-19 salgını, dijital teknolojilere adil erişimin yalnızca ahlaki bir sorumluluk olmadığını göstermiştir.” ifadelerini kullandı.
Konseyde, ITU Konseyi'nin işleyişi ile ilgili konular ile bütçe, insan kaynakları ve eylem ekipleri ile ilgili konuların tartışıldığı, tartışmaların sonuçlarının ekip liderleri tarafından Konsey Başkanlığı'na sunulan raporlarda yer aldığı katılımcılar tarafından tartışıldı.

Türkiye 2023-2026 Dönemi İçin Yeniden Konsey Üyeliğine Aday

Konseyin Cenevre’de düzenlenen 2022 yılı olağan toplantısına ülkemizi temsilen BTK Kurul Başkanı Ömer Abdullah Karagözoğlu, BTK kurul üyeleri ve uzmanlardan oluşan bir heyet eşlik etti.

https://www.guvenliweb.org.tr/dosya/ng9Vb.jpg

Türkiye, Konseyde 2002’den bu yana aralıksız 5 dönemdir Batı Avrupa Bölgesini temsil eden 8 üye arasında yer alıyor. 26 Eylül-14 Ekim 2022 tarihleri arasında Romanya'nın başkenti Bükreş'te düzenlenecek ve ITU’nun en yetkili konferansı olan Tam Yetkili Temsilciler Konferansı-PP-22'de yapılacak seçimlerde ülkemizin 2023-2026 dönemi için yeniden Konsey üyeliği adaylığı bulunuyor.

Süreç Nasıl İşleyecek

Mayıs ayında bakanlar düzeyindeki yuvarlak masa oturumları, WSIS'in temel zorluklarını ve eylem çağrılarını ele alacak. Bu yılki 17 Mayıs Dünya Telekomünikasyon ve Bilgi Toplumu Günü'nü kutlarken, dijital teknolojilerin yaşlılar ve sağlıklı yaşlanma için faydaları vurgulanacak.

https://www.guvenliweb.org.tr/dosya/M8TAN.jpg

Son olarak, ITU'nun 26 Eylül - 14 Ekim tarihleri arasında Romanya'nın Bükreş kentinde Tam Yetkili Konferansı (PP-22) gerçekleştirilecek.

ITU nasıl çalışır

ITU, Tam Yetkili Konferans ve İdari Konsey tarafından yönetilir. Tam Yetkili Konferans, Birliğin en üst organıdır. Birliğin yönünü ve faaliyetlerini belirleyen karar organıdır.

https://www.guvenliweb.org.tr/dosya/3Az8S.jpg

ITU Konseyi, Tam Yetkili Konferanslar arasındaki aralıkta Birliğin yönetim organı olarak hareket eder. Rolü, Birliğin faaliyetlerinin, politikalarının ve stratejilerinin günümüzün dinamik, hızla değişen telekomünikasyon ortamına tam olarak yanıt vermesini sağlamak için geniş telekomünikasyon politikası konularını değerlendirmektir.

Yorumlar

  • Henüz yorum yapılmadı. Hemen düşüncelerinizi yazarak ilk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum yapın
  • Doğrulama için e-posta adresinizin gerçek ve size ait olması gerekiyor.
  • E-posta adresiniz kesinlikle üçüncü kişilerle paylaşılmayacak, gizli kalacaktır.
  • Görünecek ad alanı için gerçek adınızı kullanmak zorunda değilsiniz.
  • İnternet üzerinde yapacağınız her işlem için IP adresinizin kayıt altına alındığını unutmamalısınız.
  • Yorumunuz yayınlanmadan önce editör onayından geçecektir.
lightbulb_outline İnternette karşılaştığınız her bilgi doğru olmayabilir. İnternetten ulaştığınız bilgileri en az 3 kaynaktan kontrol edin ve kullandığınız bilgilerin kaynağını mutlaka belirtin!
Toast Alert...