Size nasıl yardımcı olabilirim?
Dijital Oyunlar
ITU, EBEVEYNLER VE EĞİTİMCİLER İÇİN ÇEVRİMİÇİ ÇOCUK KORUMA KILAVUZU YAYINLANDI
24 May 2021, Monday 17:57

ITU, EBEVEYNLER VE EĞİTİMCİLER İÇİN ÇEVRİMİÇİ ÇOCUK KORUMA KILAVUZU YAYINLANDI

Yazar(lar): Şahin BAYZAN | 24 May 2021, Monday 17:57 | 3,121 görüntüleme

Bu kılavuz, Uluslararası Telekomünikasyon Birliği (ITU) ve bilgi ve iletişim teknolojileri (BİT) ve çevrimiçi çocuk koruma konularında önde gelen kurumlarda faaliyet gösteren yazarlardan oluşan bir çalışma grubunun katkılarıyla geliştirilmiştir. Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu Güvenli İnternet Merkezi tarafından Türkçeye çevrilmiştir.

Dünyada her üç internet kullanıcısından biri 18 yaşın altında yer alıyor. 2018 yılında dünya nüfusunun yarısından fazlasının interneti kullandığı göz önünde alındığında bunun önemli bir rakam olduğu görülüyor.

Gelişmekte olan ülkelerde çocuklar, internet kullanımına öncülük etmekte, internet ile büyümekte ve ilk olarak mobil cihazlarla internete bağlanmaktadır. Dünya genelinde daha fazla çocuk internete erişim sağladıkça, çocukların haklarının yerine getirilmesi, çevrimiçi ortamda neler olup bittiğine göre şekillenecektir.

İnternet erişimi, çocuk haklarının gerçekleştirilmesi için temeldir. Her üç çocuktan birinin internet kullanıcısı olmasının yanı sıra, hala dünya genelinde yaklaşık 346 milyon çocuğun internet erişimi ne yazık ki bulunmuyor. İnternetin sunduğu fırsatlardan özellikle en çok yararlanabilecek olanlar çoğunlukla internete en az bağlı olanlardır. İnternete erişim oranı Avrupa’da %4 iken, Afrika bölgesinde çocukların yaklaşık % 60’ının internet bağlantısı bulunmuyor. Bu aran dünyada dijital erişim noktasındaki uçurumu gözler önüne sermektedir.

BM Çocuk Hakları Sözleşmesi çocuğu, 18 yaşın altındaki herhangi biri olarak tanımlamaktadır. Türkçeye çevrilen bu kılavuz, dünyanın her yerinde 18 yaşın altındaki tüm kişilerin karşılaştığı sorunları ele almaktadır. Ancak, yedi yaşındaki genç bir internet kullanıcısının, 12 yaşındaki liseye başlayan bir çocuk ile 17 yaşındaki bir genç aynı ihtiyaç ya da ilgi alanlarına sahip olma olasılığı oldukça düşüktür.

Bu kılavuz, farklı bağlamlar için uygun hale getirilmiş önerilerde üzere hazırlanmıştır; çünkü özel ihtiyaçlar özel değerlendirme gerektirir ve farklı yerel, yasal ve kültürel faktörler, bu kılavuzların herhangi bir ülkede veya bölgede nasıl kullanılabileceği ya da yorumlanabileceği konusunda önemli bir etkiye sahiptir.

Kılavuza aşağıdaki linkten erişebilirsiniz.
ITU, Ebeveynler ve Eğitimciler İçin Çevrimiçi Çocuk Koruma Kılavuzu

Yorumlar

  • Henüz yorum yapılmadı. Hemen düşüncelerinizi yazarak ilk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum yapın
  • Doğrulama için e-posta adresinizin gerçek ve size ait olması gerekiyor.
  • E-posta adresiniz kesinlikle üçüncü kişilerle paylaşılmayacak, gizli kalacaktır.
  • Görünecek ad alanı için gerçek adınızı kullanmak zorunda değilsiniz.
  • İnternet üzerinde yapacağınız her işlem için IP adresinizin kayıt altına alındığını unutmamalısınız.
  • Yorumunuz yayınlanmadan önce editör onayından geçecektir.
lightbulb_outline İnterneti, ailenize ve arkadaşlarınıza değişmeyin!
Toast Alert...