Size nasıl yardımcı olabilirim?
Dijital Oyunlar
KORONA VİRÜSE (COVID-19) KARŞI 7 DİJİTAL ÖNLEM
8 June 2020, Monday 15:44

KORONA VİRÜSE (COVID-19) KARŞI 7 DİJİTAL ÖNLEM

Yazar(lar): Psikolog Gülşah AKSAKALLI | 8 June 2020, Monday 15:44 | 3,243 görüntüleme

Covid-19 dünya genelinde tüm kişilerde endişe ve panik uyandıran bir salgın olarak tanımlanmıştır. Salgının tüm dünyaya büyük bir ses getirmesi, insanlar için kaygı ve korku unsuru haline geliyor. Covid-19, virüs kaynaklı bir rahatsızlık olarak nitelendirilmekte ve kişilerde yüksek ateş, öksürük, ishal, nefes almada zorluk, iştahsızlık, bulantı ve çeşitli vücut ağrıları şeklinde şikâyetlere neden olmakta, yayılma gücünün yüksek olması ve yaşam tehdidi oluşturması da göz önünde bulundurulduğunda bu durum, kişiler üzerinde korku ve yüksek kaygı uyandırabilmektedir.

Korona virüs (Covid-19) ün ortaya çıkışı ile herkesin hayatında birçok değişik oldu ve çocuklar uzaktan eğitime, yetişkinler işlerini evlerinden yürütmeye zorunlu hale geldiler. Şimdi ise yetişkinler uzaktan çalışmaya son vererek iş yerlerine, çalışma alanlarına geri döndüler. En önemlisi bu süreçte bütün kişiler sağlığın ne kadar önemli olduğunu biraz tatsız bir şekilde olsa da anladılar.

Henüz salgın tehlikesinin geçmiş olmaması, bir yandan virüse yakalanma ihtimaline karşı yaşadığı kaygı ve korkular, kişilerin daha sıkı önlemler almaya itiyor. Öyle ki hijyen konusunda eskiye nazaran alınan önlemlerin dozajının arttığı da söylenebilir. Bu süreç içerisinde bazı kişiler hijyene dikkat etme durumunu takıntı haline getirebilmekte ve Obsesif Kompulsif Bozukluk (OKB) hastalığına davetiye çıkarabilmektedirler.

Salgına karşı alınabilecek en iyi önlemlerden biri tabi ki önleyici tedbirleri almaktır. Tedbirler alındığı müddetçe Covid-19’un yayılması engellenebilmekte ya da yavaşlatılabilmektedir. Önemli olan alınan önlemlerin dozunda uygulanmasıdır.

Kişilerin sağlık konusundaki farkındalıkları ve toplumsal duyarlılıkları ne kadar artarsa Covid-19 süreci ile baş edebilme ihtimali de o kadar yüksek olacaktır. Özellikle iş yerlerinde ve çalışma alanlarında olmak üzere günlük yaşamda korona virüse karşı alabileceğimiz önlemlere dikkat etmek büyük önem taşımaktadır.

İşte alınabilecek 7 Dijital önlem:

Yorumlar

  • Henüz yorum yapılmadı. Hemen düşüncelerinizi yazarak ilk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum yapın
  • Doğrulama için e-posta adresinizin gerçek ve size ait olması gerekiyor.
  • E-posta adresiniz kesinlikle üçüncü kişilerle paylaşılmayacak, gizli kalacaktır.
  • Görünecek ad alanı için gerçek adınızı kullanmak zorunda değilsiniz.
  • İnternet üzerinde yapacağınız her işlem için IP adresinizin kayıt altına alındığını unutmamalısınız.
  • Yorumunuz yayınlanmadan önce editör onayından geçecektir.
lightbulb_outline Adınız, soyadınız, adresiniz, telefon numaranız, e-posta adresi, aile bireylerinizin adı, kimlik numarası vb. kişisel bilgileriniz size özeldir. İnternet ortamında paylaşılan küçük fakat önemli bilgiler, büyük zararlara sebep olabilir.
Toast Alert...