Dijital Oyunlar
Kablosuz Ağ & Modem Güvenliği
İnternette Güvenlik

Kablosuz Ağ & Modem Güvenliği

22 June 2017, Thursday 17:54 | 14,144 görüntüleme

Günümüz teknoloji çağında artık birçok ev ve işyerinde internet bağlantısı mevcuttur. Bilgisayarların, laptopların, tabletlerin, mobil aygıtların ve hatta televizyonların bile internete bağlanabildiği bir çağın içindeyiz.

Günümüz teknoloji çağında artık birçok ev ve işyerinde internet bağlantısı mevcuttur. Bilgisayarların, laptopların, tabletlerin, mobil aygıtların ve hatta televizyonların bile internete bağlanabildiği bir çağın içindeyiz.
Dijital Vatandaşlık
İnternet güvenliğinde, işletim sistemi ve web güvenliğine dikkat edildiği kadar kablosuz ağ ve modem güvenliğine de dikkat edilmelidir. Bilgisayar ile modem arasına çeşitli tekniklerle erişebilen saldırganlar bu tekniklerle zararlı eylemelerde bulunarak internet alışkanlıklarınızı ele geçirebilirler. Hatta kotalı bir internete sahipseniz kota aşımlarının doğuracağı sonuçlara da katlanmak durumunda kalabilirsiniz.

Saldırganlar tarafından ele geçirilen internet, alışkanlıklar yüzünden istenmeyen sayfalara yönlendirilebilir, internet ortamında konusu suç oluşturacak içeriklere yönelik sorumlu tutulabilirsiniz. Hatta kişisel bilgileriniz üçüncü şahısların eline geçebilir.

Bunun için kablosuz ağ ve modem güvenliğinizde şu adımları hayata geçirmeniz önem teşkil etmektedir:

  • İnternete erişim sağlamadığınız durumlarda kablosuz modemlerinizin kapalı tutulması önemlidir.
  • Genellikle bir CD ile sizlere verilen modeminizin kullanım kitapçığından veya CD’nizden kullanıcı adı, parola ve modem IP bilgilerinizi öğreniniz. Modem IP’sini web tarayıcı ara yüzünüze giriniz. Açılan pencerede kullanıcı adı ve parola alanlarını doldurunuz.
  • Karşınıza gelen yönetim ekranından çeşitli faaliyetlerde bulunarak güvenliğiniz artırabilirsiniz. Örneğin parola olarak belirlediğiniz şifrenizin şifre güvenliğini artırabilirsiniz.
  • Modeminiz kablosuz internet bağlantısını destekliyorsa ve kablosuz modeminize şifre koymadıysanız yönetim ekranından güçlü bir şifre belirleyebilir veya şifrenizi değiştirebilirsiniz.
  • Kablosuz iletişim için geliştirilen ilk şifreleme algoritması olan WEP algoritmasının zamanla çeşitli zayıflıklarından dolayı geliştirilen WPA-WPA2 algoritmalarının yönetim ekranınızda varsayılan ayar olarak yapıldığından emin olunuz. Eğer yapılmamışsa bu ayarları siz yapınız.
  • Kablosuz ağa bağlanmaya çalışan cihazların birbirini tanımasını sağlayan oluşturdukları SSID (Service Set Identifier: Servis Seti Tanımlayıcıs) koduna varsayılan değerden başka bir değer vererek veya gizleyerek başka cihazların kablosuz ağınızı görmesini engelleyebilirsiniz.
  • Yine yönetim ekranınızdan SNMP, ICMP ve Telnet gibi kullanmadığınız servisleri kapatmanız ve güvenlik duvarınızı aktif hale getirebilirsiniz.
  • İnternete bağlanan her cihaz için birbirinden farklı ve tek olarak üretilen MAC adreslerinin filtrelenmesi önemlidir.

Kablosuz ağ güvenlik ayarlarınızla ilgili bilgileri aşağıdaki linkten görsel olarak da izleyebilirsiniz.

http://www.uzmantv.com/kablosuz-agin-guvenlik-ayarlari-nasil-yapilir

ETİKETLER

#KablosuzAğ #Modem

lightbulb_outline İnternetin zamanınızı çalmasına izin vermeyin. İnternet hayatınızın bir parçası olsun, tamamı değil!
Toast Alert...