Size nasıl yardımcı olabilirim?
Dijital Oyunlar
2023 Türkiye Yüzyılı-Türkiye’deki Çocukların ve Ebeveynlerin Bilinçli ve Güvenli İnternet Kullanım Deneyim ve Alışkanlıkları Raporu-Mayıs 2023
RAPORLAR

2023 Türkiye Yüzyılı-Türkiye’deki Çocukların ve Ebeveynlerin Bilinçli ve Güvenli İnternet Kullanım Deneyim ve Alışkanlıkları Raporu-Mayıs 2023

Yazar(lar): Dr. Şahin BAYZAN | 6 June 2023, Tuesday 11:43 | 920 görüntüleme

Türkiye’deki Ebeveyn ve Çocukların İnternet kullanım alışkanlıkları araştırması kapsamında Global Kids Online çerçevesine uygun olacak şekilde 8-16 yaş grubu öğrenciler için 21 soruluk, ebeveynler için 23 sorudan oluşan bir veri seti oluşturulmuş, bu soru setleri çevrimiçi anket formu haline getirilmiştir. İlgili anket İstatistiki Bölge Birimleri Sınıflandırması 12 bölge düzey-2’e göre 81 ilden 10.475 öğrenci ve bu öğrencilerin velisi olan 10.475 olmak üzere toplam 20.950 örnekleme uygulanmıştır. Çocuklarından ve ebeveynlerinden elde edilen veriler erişim, kullanım, riskler, beceriler ve arabuluculuk olmak üzere beş başlık altında sunulmuştur.

Yürütücülüğünü Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumundan Dr. Şahin BAYZAN ve Dr. Abdulkerim GÜN'ün yaptığı projede Atatürk Üniversitesi Kazım Karabekir Eğitim Fakültesi, Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Bölümü öğretim üyelerinden Prof. Dr. Engin KURŞUN ve Doç. Dr. Türkan KARAKUŞ YILMAZ, Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi Eğitim Fakültesi, Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Bölümü öğretim üyelerinden Öğretim Görevlisi Dr. Önder YILDIRIM, Munzur Üniversitesi Çemişgezek Meslek Yüksekokulu, Bilgisayar Teknolojileri Bölümü Doç. Dr. Alper ASLAN, Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi Eğitim Fakültesi, Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Bölümü öğretim üyelerinden Doç. Dr. Yiğit Emrah TURGUT görev almıştır.

lightbulb_outline Teknolojinin sizi belli bir dil kalıbına sokmasına izin vermeyin. Mrb, Slm, Ok, Kib gibi dilimizi bozan kısaltmalar kullanmayın. Unutmayın, dilini koruyan, geleceğini de teminat altına almış olur.
Toast Alert...