Size nasıl yardımcı olabilirim?
Dijital Oyunlar

Bilinçli İnternet Kullanımı

ÇOCUKLAR İÇİN DİJİTAL TEHLİKELER: EBEVEYNLERİN BİLMESİ GEREKENLER

Bilinçli İnternet Kullanımı

Çocuklarımızın teknolojiyle büyüdüğü bir çağda yaşıyoruz. Renkli televizyonlar, bilgisayarlar ve şimdi de akıllı telefonlar ve tabletler hayatlarının bir parçası haline geldi. Eğitim ve eğlence amaçlı kullanılan bu cihazlar, çocukların dünyayı keşfetmeleri için harika birer araç olabilir. Ancak, kontrolsüz dijitalleşme ve denetimsiz internet erişimi, çocuklar için büyük tehlikeler içerebilir.

ÇOCUKLARIN ÇEVRİMİÇİ GÜVENLİĞİ

Bilinçli İnternet Kullanımı

Teknoloji günümüzde herhangi bir çocuğun hayatının ayrılmaz bir parçasıdır diyebiliriz. Çocuklar doğdukları andan itibaren teknolojik aletleri her yerde görmekte ve kaçınılmaz bir durum olarak onları kullanarak büyümektedir.

SOSYAL MEDYADA NEFRET SÖYLEMİ: TOPLUMSAL SORUNUN BÜYÜYEN TEHLİKESİ

Bilinçli İnternet Kullanımı

Sosyal medya, günümüz çağında iletişimi kolaylaştıran, insanları bir araya getiren güçlü bir araç olmuştur. Ancak, son yıllarda sosyal medyada nefret söylemi giderek artmış ve büyük bir tehlike haline gelmiştir. Nefret söylemi, sosyal medyanın kullanım amacını saptırarak insanları hedef alan saldırgan, önyargılı ve ayrımcı ifadeler içermektedir. Bu blog yazısında, sosyal medyada nefret söyleminin toplumsal etkilerini ve çözüm yollarını ele alacağız.

SOSYAL MEDYADA INFLUENCER ETKİSİ

Bilinçli İnternet Kullanımı

Markaların kendilerine ait ürünleri daha geniş kullanıcı kitlesine ulaştırabilmek için influencerların gücünü daha da çok kullanmaya başladıkları görülmektedir. Influencer kavramı, sosyal medya üzerinde belli bir sayıda takipçi kitlesine sahip, önerileri ile kişiler üzerinde etki yaratabilen kişiler olarak tanımlanabilmektedir.

DİJİTAL MAHREMİYETİN KORUNMASINDA DİJİTAL OKURYAZARLIĞIN ÖNEMİ

Bilinçli İnternet Kullanımı

Dijital okuryazarlık, kişilerin dijital ortamı tanımaları, imkânlarından faydalanabilmeleri, teknolojinin sunduğu fırsatlardan yararlanırken risklerinin de farkında olmaları için oldukça gerekli ve önemlidir.

DİJİTAL İTİBARI KORUMAK İÇİN 7 ADIM

Bilinçli İnternet Kullanımı

Dijital itibarımız da tıpkı gerçek hayattaki itibarımız kadar büyük bir öneme sahiptir. Dijital itibarın kontrolü için ise bir kontrol listesi oluşturarak çevrimiçi hareketlerimizin kontrolünü sürdürebilir, itibarımızın olumlu yönde korunmasını sağlayabiliriz.

OYUN İÇİ LOOT BOX’LAR VE GÜVENDE KALMAK İÇİN İPUÇLARI

Bilinçli İnternet Kullanımı

Loot Box'lar yani ganimet kutuları video oyunlarında oyuncuların avatarları veya karakterleri için özelleştirme seçenekleri arasında değişiklik gösteren rastgele bir öge veya ganimet seçmek için kullanılan tükenebilir bir sanal öge olarak adlandırılmaktadır.

DİJİTAL ŞİDDETİN TEZAHÜRLERİ VE SİBER ZORBALIK!

Bilinçli İnternet Kullanımı

Dijital şiddet, internetin ve sosyal ağların yoğun bir şekilde kullanılmasıyla birlikte giderek daha belirginleşen ve çeşitlenen bir sorun olmaya başlamıştır. Her platformda, her yaştan bireyin yaşayabileceği dijital şiddeti, öncelikle tanıyabilmek ve tespit etmek önemli bir dijital beceridir, zira şiddeti uygulayan da, şiddete uğrayan da kimi zaman yapılan bu eylemleri “şiddet” olarak görmemekte, "espri", "şaka", "sahiplenme", "sevmek bahanesiyle kıskanma", "haberdar olma" ve benzeri davranışlarla özdeşleştirerek, şuursuz bir şekilde şiddet davranışlarını ve şiddet dilini devam ettirebilmektedir.

ÇOCUKLARDA DİJİTAL MAHREMİYET BİLİNCİ

Bilinçli İnternet Kullanımı

Mahremiyet tanımı herkesin en yalın haliyle bildiği gibi kişilerin yaşamlarında kendilerine ayırdıkları özel yer, gizlilik anlamına gelmektedir. Günümüzde dijitalleşmenin etkisi de dijital mahremiyet kavramı tanımını ortaya çıkarmıştır.

Dijital Oyunlar: Bağımlılık mı? İstihdam mı?

Bilinçli İnternet Kullanımı

Bilgisayar oyunu, online oyun, çevrimiçi oyun, mobil oyun; hangi ismi söylerseniz söyleyin hepsi aynı kapıya çıkıyor ve hepsi dijital oyun. Çünkü hepsi de dijital araçlarla oynanıyor. Oyun denilince akla ilk gelenlerden biri de bağımlılık, oyun bağımlılığı. Çünkü toplumda böyle bir önyargı oluşmuş.

lightbulb_outline İnternetin zamanınızı çalmasına izin vermeyin. İnternet hayatınızın bir parçası olsun, tamamı değil!
Toast Alert...